Cvičenie v tehotenstve: Joga pre tehotné
Aj vy ste počas tehotenstva zistili, že vás začínajú pobolievať aj také časti vášho tela, o ktorých ste predtým vôbec ani netušili ? Zvláštne pocity a bolesti sa objavili bez varovania a zrazu neviete nájsť pre vaše telo pohodlnú polohu?
Existuje však 5 pozícií pre budúce mamičky, ktoré zmierňujú bolesti počas tehotenstva a zároveň precvičia a ponaťahujú telo tak, aby sa v ňom našlo dostatok priestoru pre rastúce bábätko. Okrem týchto cvikov je možné pozrieť si pár cvikov na fitlopte, aby bolo cvičenie pestrejšie.
A ešte niečo navyše. Veľa z týchto pozícií zároveň pomáha spoľahlivo zvládať bolesť a nepríjemné pocity počas fyzickej aktivity.
Okamih, keď žena objaví na tehotenskom teste dve čiarky, býva vo väčšine prípadov čarovný a dych vyrážajúci. Začína sa totiž obdobie, na konci ktorého je vytúžené bábätko. Medzi tým sa ale udeje množstvo zmien, na ktoré sa žena a jej najbližší musia pripraviť.
Otázkou ostáva, kedy oznámiť tehotenstvo svojmu okoliu. Za najrizikovejšie obdobie sa považuje prvých 12 týždňov tehotenstva, preto by tehotná žena mala s radostnou správou príbuzným a priateľom radšej do tej doby počkať, zvlášť ak cesta k počatiu nebola úplne jednoduchá.
Cvičenie v tehotenstve: Ako začať ?
Sadnite si do tureckého sedu, podobne ako na hornom obrázku, a pomaly otáčajte hlavou 3x doprava a potom 3x doľava.
Možno budete chcieť toto úvodné cvičenie uponáhlať, avšak nerobte to. Podľa vlastnej skúsenosti viem, že iba málo vecí pomôže zmierniť tlak počas tehotenstva ako pomalé a hlboké otáčanie hlavou.
Cítite sa už lepšie, všakže? Teraz môžeme prejsť na vaše cvičenie pre tehotné:
1. Rozšírený bočný uhol
Počas tehotenstva sa cítime veľmi pomalé, to však neznamená, že nemôžete nájsť ďalšie zdroje, z ktorých načerpať potrebnú energiu.
Medzi účinné cvičenie v tehotenstve patrí táto póza, ktorá vám pomôže ponaťahovať celé telo. Vyžaduje si najmä silné nohy. Je pre vás ideálne najmä, ak máte sedavé zamestnanie.
Tým, že vystriete svoju ruku ponad hlavu, celá strana vášho tela pracuje – od prstov na rukách až po zadnú stranu vašich stehien.
Nezabudnite počas tehotenstva držať druhú ruku, ohnutú v lakti, opretú o vaše stehno.
2. Trojuholník
V tehotenstve musíte myslieť na množstvo vecí – od pravidelného prísunu vitamínov, až po zabezpečenie všetkých vecí pre vaše dieťa. Nezabúdajte však aj na vaše duševné zdravie! Aj keď počas tehotenstva pociťujete najmä radosť, táto sa však častokrát mieša aj so stavmi úzkosti a napätia.
Pre znovuzískanie vašej rovnováhy, vyskúšajte túto trojuholníkovú pózu. V tejto polohe pracuje celé vaše telo, ale najmä vaše nohy, natiahne sa opäť celá strana vášho tela. Nová energia naplní vaše boky i vaše prepadajúce sa ramená.
3. Bočný strečing v sede
Približne v 30. týždni si pri pohľade na vaše telo začnete s hrôzou predstavovať, kde sa asi tak zmestí tých ďalších 10 týždňov jeho rastu.
Táto pozícia dokáže uvoľniť priestor na bočnej strane vášho trupu a v panvovej oblasti.
Čím sa vaše bruško zväčšuje, tým je potrebnejšie uvoľniť čo najviac priestoru vo vašom trupe.
4. Mačací chrbát
Väčšina žien začne počas tehotenstva od určitého času pociťovať bolesti chrbta. Hlavne v týchto momentoch je cvičenie v tehotenstve veľmi potrebné.
Na uvoľnenie bolesti opatrne striedajte polohu s ohnutým mačacím chrbátom a sklonenou hlavou, s polohou s prehnutým chrbátom a zaklonenou hlavou. Vaša chrbtica sa zahreje a svaly pretiahnu.
V tejto polohe zároveň odľahčíte vašu chrbticu od váhy dieťaťa a vám sa aspoň na čas uľaví.
5. Detská pozícia
Pokiaľ ste už niekedy cvičili jogu, určite ste si obľúbili túto pozíciu. Predstavuje totiž krátku prestávku od ostatných namáhavejších cvičení. Preto je táto poloha vhodná aj ako súčasť jogy pre začiatočníkov či pre tehotné mamičky.
Váš bežný deň v tehotenstve sa časom zmení na náročnú prácu a preto je dôležité nájsť si čas na oddych a načerpanie nových síl.
V tejto pozícií sa sústreďte na uvoľnenie svalov vašej tváre a hlboké dýchanie.
S narastajúcim bruškom rozširujte vaše kolená od seba, aby ste mali dostatok miesta. Z rovnakého dôvodu sa nesnažte sedieť si na vašich nohách, ale držte zadok radšej vyššie. Čelo si pohodlne oprite o podložku.
Rady cvičíte, alebo ste cvičili počas tehotenstva? Aké podobné cviky boli pre vás účinné?