Rotoped – koľko kalorií spálim na stacionárnom bicykli
Rotopedy sú vôkol nás už dlhé desaťročia. Používali ich už naše mamy, ba možno i staré mamy. A možno nejaký starší model máte na povale alebo v garáži odložený aj vy.
Časom ich boom pomaly utíchol, avšak v posledných rokoch je rotoped opäť v kurze. Prichádzajú nové modely, šikovní dizajnéri a firmy im nachádzajú nové uplatnenia.
Napriek tomu, že počas jeho existencie bolo vynájdených mnoho podobných fitness strojov, rotoped zostáva naďalej populárny. Staré idey aplikované na nové požiadavky každodenného života ľudí vždy priťahovali. Či už je to v brazílskej väznici alebo pri praní špinavých vecí. Áno, čítate dobre, skutočne je tomu tak!
Ale poďme pekne po poriadku. Čo všetko teda rotoped dokáže? Aké činnosti sa na rôznych modeloch dajú vykonávať?
Rotoped je nápomocný pri športovaní
1. Samozrejme … spaľujete kalórie
Týmto vás asi neprekvapím, však? Čo iné by ste od neho mali očakávať?
Na rotopede dokážete spaľovať kalórie podobne ako na iných aeróbnych trenažéroch, ako je eliptický trenažér alebo bežecký pás. Mnoho modelov súčasných rotopedov obsahuje displej s údajmi o vašej aktuálnej tepovej frekvencii. Prečo je to dôležité?
Pokiaľ dokážete tepovú frekvenciu udržať v takzvanej “zóne spaľovania tukov“, vaše tukové zásoby ubúdajú najefektívnejšie. Popri šliapaní do pedálov sa teda snažíte udržať také tempo, aby sa vaša tepová frekvencia udržala v tomto pásme.
Koľko kalórií spálim na stacionárnom bicykli? Počas jednej hodiny na rotopede dokáže priemerný človek spáliť až 550 kalórií. Je to o niečo menej, ako na bežeckom páse. Avšak nie je tajomstvo, že v priemere na rotopede vydržíte športovať dlhšie ako na bežeckom páse.
Počet spálených kalórií závisí aj od odporu, ktorý si nastavíte. Na klasickom stacionárnom bicykli je odpor zabezpečený elektromagnetickou indukciou, ktorá pomocou magnetov spomaľuje zotrvačníkové koleso.
2. Jazdíte na bicykli, aj pri nepriaznivom počasí
Aj keď máte radi jazdu na bicykli, nie za každého počasia sa dá vyraziť na cestu. Ak vonku prší, alebo nebodaj sneží a vy ste cyklistický nadšenec, ktorý si len nerád odoprie tréning, siahnite po spinningovom cyklotrenažéri. Je to typ rotopedu, ktorý sa svojimi vlastnosťami najviac podobá cestnému bicyklu.
Zotrvačníkové koleso na tomto type bicykla je totiž s pedálmi prepojené prevodovým mechanizmom podobným spôsobom, ako je tomu na cestných bicykloch. Pri jazde ste naklonený smerom dopredu, čo taktiež viac pripomína jazdu po ceste ako vystretá poloha na klasickom rotopede. Dokážete na nich taktiež šliapať postojačky … skoro ako Peter Sagan ?
Hľadáte rotoped?
Nie každému však vyhovuje poloha, pri ktorej je chrbát nahnutý smerom dopredu. Ak ste si zvykli na pohodlie i pri športovaní, možno bude pre vás vhodnejší nasledujúci typ.
3. Môžete šliapať do pedálov takmer poležiačky
Ak však radi šliapete do pedálov, ale prekáža vám sedadlo na cestnom bicykli (alebo nahnutý chrbát), najpohodlnejší pre vás bude recumbent – rotoped, na ktorom takmer ležíte. Sedadlo, na ktorom sedíte sa dá skôr nazvať kreslom – je veľmi komfortné. Nemusíte však mať radi iba pohodlie, aby ste si ho vybrali. Stačí, že zo zdravotných dôvodov vám nevyhovuje hrbenie sa v bežnej cyklistickej polohe.
Na tomto stacionárnom bicykli je totiž vaša chrbtica pevne opretá o operadlo. Vaše nohy pritom šliapu do pedálov pred telom namiesto pod ním. Myslíte si, že takýto pohyb je jednoduchší?
Mýlite sa! V klasickej cyklistickej pozícií je šliapanie jednoduchšie, keďže celá váha vášho tela je priťahovaná k zemi, čo uľahčuje točenie pedálmi. Na recumbente však túto výhodu nemáte.
Vaše ruky sú však úplne voľné, takže môžete držať napríklad knihu alebo i štrikovať ?
… šetrný k vášmu zdraviu
4. Športujete, aj keď máte problémy s kolenami alebo členkami
Pokiaľ ste si zvykli športovať a zrazu sú vaše pohybové aktivity obmedzené, lebo máte problémy s kolenami alebo členkami, rotoped je pre vás logickou voľbou. Na rozdiel od športov, pri ktorých vaše telo musí čeliť nárazom o povrch, je stacionárny bicykel oveľa šetrnejší na vaše zdravie – najmä na kĺby v kolenách a členkoch.
Konštrukcia bicykla je totiž oporou pre vaše telo, takže nápor na kĺby je oveľa menší a tým pádom je aj oveľa menšie riziko zranenia. Dokážete precvičiť svaly na dolných končatinách bez výrazného zaťaženia kĺbov.
5. Znižujete svoj krvný tlak
Jazda na stacionárnom bicykli sa radí medzi kardiovaskulárne (kardio) cvičenia. Pri pravidelnom cvičení dokážete znížiť váš krvný tlak a celkovo zvýšiť výkonnosť vášho srdca.
… šetriaci váš drahocenný čas
6. Ušetríte čas pri cvičení
Spočítajte si koľko času vám trvá cesta do fitness centra a naspäť.
Pokiaľ ho nemáte v blízkosti vášho domova, musíte dochádzať buď autom alebo hromadnou dopravou. A tento čas môžete ušetriť tým, že budete na rotopede cvičiť doma. Ale šetrenie časom tu nekončí.
Viaceré rotopedy sú navrhnuté tak, aby ste popri nich mohli vykonávať aj iné činnosti. Recumbent, ale i klasický stacionárny bicykel umožňuje odreagovanie od cvičenia vo forme čítania knihy alebo sledovania vášho obľúbeného programu v televízií. Môžete tak spojiť obe činnosti dohromady. Naplánujte si cvičenie na čas, keď beží váš obľúbený seriál. A spojíte príjemné s užitočným.
Ušetrený čas tak môžete potom využiť iným spôsobom.
7. … alebo i počas práce na počítači
Vedeli ste o tom, že existuje aj mini rotoped? Tento si môžete položiť pod pracovný stôl a šliapať do pedálov aj počas práce za počítačom.
Výhoda je to najmä pre ľudí so sedavým zamestnaním ale i pre seniorov. Dokážete tak oveľa efektívnejšie využiť tie nekonečné hodiny v práci.
Po určitom čase sediac za stolom môžete cítiť, že sú vaše nohy stuhnuté, lebo musia byť dlho v rovnakej pozícii. Keď si však z času na čas pod stolom na polhodinku zacvičíte, budete sa cítiť oveľa viac fit. Urobíte niečo pre svoje zdravie a znovu môžete spojiť viacero aktivít do jednej, čo zase šetrí váš čas.
A nielen to. Takýto rotoped šetrí aj vaše peniaze, lebo je oveľa lacnejší v porovnaní s ostatnými typmi.
8. Skrátite si čas pobytu za mrežami v brazílskej väznici
Tak a teraz začína zábava, … no vlastne ako pre koho. Stacionárny bicykel vám totiž dokáže ušetriť čas aj celkom zvláštnym spôsobom.
V jednej brazílskej väznici beží program pre väzňov, na základe ktorého sa zníži trest väzňa o jeden deň za každé 3 osemhodinové smeny odjazdené na rotopede.
Ten je napojený na dobíjateľné batérie, z ktorých je potom osvetľovaných 10 pouličných lámp v priľahlom meste. Niet divu, že o takýto program majú trestanci veľký záujem.
Nielenže si skrátia trest, ale zároveň i športujú a zhadzujú nadbytočné kilá.
… uľahčujúci i ďalšie práce
9. Pomeliete obilie na múku
Chcete piecť z čerstvo pomletej múky? A prečo nie?
Všetko čo potrebujete je starý rotoped, obilie a zopár šikovných rúk. Pomlieť obilie ručne môže byť fyzicky náročné, avšak na rotopede to ide o poznanie ľahšie a rýchlejšie.
Klinový remeň z auta dokáže prepojiť zotrvačníkové koleso z rotopedu s ručným mlynčekom na obilie a výsledok vidíte na obrázku.
Stačí iba nasadnúť na stacionárny bicykel a chvíľu si zašportovať. Viac tipov ako uskutočniť takýto mlyn na obilie nájdete v tomto odkaze.
Takto pomletá múka je jemná, ideálna na pečenie. Takže dámy – športovať, pomlieť a upiecť.
10. Vyperiete prádlo
Potrebujete oprať prádlo? Žiaden problém!
Stačí nasadnúť na tento stacionárny bicykel a dostatočne dlho šliapať do pedálov. Pedále prístroja sú spojené s bubnom práčky pod riadidlami. Tak ako šliapete, v práčke sa perie. Extra energia je uložená do batérií.
Už 20-minútové šliapanie do pedálov je dostatočné na jednu dávku prádla pri praní na nižších teplotách.
No nie je to praktické? Myslím, že nejedna gazdiná by takýto prístroj v domácnosti ocenila. Dobíjať batériu nemusí iba ona sama, ale ostatní, ktorým perie veci – priateľ, či manžel alebo deti.
Opäť podobne ako v predchádzajúcich prípadoch platí – šetrí čas, odvedie prácu a navyše udržuje telo zdravé.
11. Dobijete notebook počas práce
Technológia pohybu pri cyklistike je natoľko účinná, že by ju bola škoda využívať len na prepravu osôb.
Uvedomili si to aj dizajnéri zo spoločnosti Pedal Power, ktorí zostrojili ten unikátny prístroj. Veľmi sa podobá na recumbent, pri ktorom sedíte v zaklonenej polohe, takže je veľmi pohodlný.
Pomocou zotrvačníkového kolesa, ktoré je prevodovým mechanizmom prepojené na pedály, dokážete poháňať tento prístroj. Šliapanie do pedálov je tak plynulé a nerobí vám žiaden problém. Obsahuje viacero prevodových stupňov, takže vy si viete nastaviť, ako silou ho poháňate. A čo všetko dokáže?
Priemerný človek dokáže na ňom vyprodukovať 100 wattov elektrickej energie, alebo napumpovať až 19 litrov vody za minútu.
Sediac na ňom tak môžete pracovať na notebooku, ktorý sa zároveň dobíja. Môžete tiež popritom dobíjať aj iné elektrické zariadenia alebo prenosnú batériu a odložiť si tak energiu na neskôr.
Alebo dokážete opäť pomlieť obilie na múku, vyšľahať maslo, napumpovať vodu do akvária a mnoho ďalších vecí. Nakoniec presvedčte sa o tom v nasledujúcom videu.
12. … alebo i ostatné elektrické zariadenia
Nielen recumbent ako v predchádzajúcom prípade sa dá využiť na výrobu elektrickej energie. Ak máte doma iba málo priestoru, postačí vám na dobíjanie mobilu alebo tabletu i tento mini rotoped.
Ak teda dlhú dobu počas dňa presedíte za stolom, možno bude pre vás vhodný Power box.
Možete si nastaviť silu odporu na prístroji a tým aj rýchlosť, akou sa dobíjajú vaše elektrické zariadenia. Nemusím už dodávať, že popri tom zároveň i spaľujete kalórie.
Tento prístroj dokáže vyprodukovať 20 wattov elektrickej energie. Zároveň tak môžete nabíjať i viacero zariadení naraz.
Záver
Využitie rotopedov je hlavne pri športe. Okrem cvičenia a zábavy však môžu slúžiť aj na mnoho praktických činností.
Je to spôsobené najmä tým, že šliapanie do pedálov zamestnáva iba dolné končatiny. Ak teda nemusíte držať riadidlá, rukami viete pracovať aj na iných veciach. Či už čítate knihy, sledujete televíziu, meliete, dobíjate, periete, pumpujete …
Cvičenie je tak zábavnejšie a čas pri ňom strávený ubieha oveľa rýchlejšie. V každom prípade je potrebné myslieť aj na regeneráciu, s čím dokáže pomôcť akupresúrna masážna podložka.