Ako si prispôsobiť stravu
Doteraz boli príčinou nadváhy, obezity, cukrovky tuky. Teraz je tomu naopak, sú ňou sacharidy. Možno zajtra si ľudia nájdu inú príčinu. Tak čím to vlastne je? Čomu sa ľudia majú vyhýbať, aby neboli tuční. Odpoveď je zložitejšia ako zložitá. Vyhýbať by sme sa mali všetkému a zároveň ničomu. Ako som povedal je to zložité.
Vyhýbať by sme sa nemali žiadnym makro živinám. Pretože či už sú to bielkoviny, tuky alebo sacharidy, každá obsahuje niečo čo iná nie. Preto, ak by sme sa ochudobnili napríklad o sacharidy, čo je napríklad aj ovocie a zelenina, tak prichádzame o dôležitý prísun vitamínov a minerálov, ktoré naše telo potrebuje.
Ak by sme sa zas vyhýbali tukom, tak prichádzame o vitamíny A, D, E, K, ktoré sa rozpúšťajú len v tukoch. Ak by sme ich aj príjimali vo forme doplnkov, tak nám je to zbytočné, pretože sa v tele nerozpustia a telo ich nevyužije.
Ďalšia vec je, že sacharidy a tuky sú palivo pre telo, svaly, orgány a podobne. Môžeme využívať buď jeden alebo druhý, nie? Tak je to predkladané. Lenže ani to nieje také jednoduché. Vždy naše telo využíva obidve živiny. Ide len o to v akom pomere. Ovplyvňuje to trebárs to, či robíme nejakú fyzickú aktivitu alebo len oddychujeme.
Aby sme využívali tuky potrebujeme stály prísun kyslíka, čiže keď nie ste zadýchaní, tak si môžete byť istý, že väčšia časť hradenej energie je vo forme tukov. Hovorím väčšia, pretože ako som už spomínal, vždy sa využívajú aj sacharidy aj tuky.
A keď makáte vo fitku alebo pri nejakej namáhavej práci, kde idete vypľuť dušu a ledva lapáte po dychu, môžete si byť istí, že väčšia časť je hradená formou sacharidov.
Ďalšiu dôležitú úlohu zohráva pomer svalových vlákien. Poznáme 3 základné druhy svalových vlákien. Typ I, Typ IIAa Typ IIB. Typ I sú pomalé oxidatívne vlákna. Oxidatívne preto, lebo využívajú ako zdroj energie hlavne tuk resp. mastné kyseliny. Sú to vytrvalostné svalové vlákna.
Typ IIA majú oxidatívno-glykolitické vlákna, čiže dokážu využívať pre svoju prácu ako tuky tak aj sacharidy (glykogén). Je to stred medzi typom I a typom IIB. Nie sú ani moc silné a ani moc vytrvalostné, čiže zlatý stred.
Typ IIB sú čisto glykolitické vlákna. Čiže ako hlavný zdroj využívajú najmä glukózu, čiže sacharidy. Majú slabú vytrvalosť, ale pritom dokážu generovať maximálnu silu. Kedže každý človek nie je postavený čisto len z jedného typu svalových vlákien, ale má ich po tele rôzne rozostavené, tak kvôli tomu nie je ani výhodné v rámci hradenia energie zameriavať sa buď len na tuky alebo len na sacharidy.
Problém je niekde úplne inde. Moderné spracované potraviny. Ak zjete banán, ktorý je takisto plný cukrov, tak to vyvolá inú odozvu v tele ako keď zjete napr. šišku. V prvom rade banán obsahuje vodu, vlákninu, ktorá spomalí trávenie cukru a samozrejme obsahuje množstvo vitamínov.
Lenže čo je šiška, múka (samozrejme pšeničná a chemicky upravená), biely cukor, stužené rastlinné tuky a množstvo ďalších chemických prídavkov. Je to zložité na vysvetlenie to by som písal asi rok. Ale prírodný produkt je živá hmota, obsahuje enzýmy a podobne.
Čiže keď to človek skonzumuje samo sa to začne rozkladať a telo si vezme, čo potrebuje a zvyšok vylúči. Ale dnešná doba ponúka rýchle jedlo, ktoré je mŕtve, pretože po toľkých úpravách sa zničia všetky dôležité zložky, ktoré mohlo to jedlo obsahovať. Keď to človek zje, tak to len putuje telom a čaká čo sa bude diať.
Ak neprijímate mimo toho ovocie, zeleninu alebo nejaké vitamínové doplnky, tak nečakajte, že to telo nejak využije. Proste to vo vás zostane, telo sa toho začne zbavovať tým, že to začne upratovať, samozrejme do tukových zásob, pretože to nie je len zdroj energie, ale aj obranný mechanizmus tela.
To čo je potenciálne nebezpečné, pošle do tukov. Nehovorím ešte aké to má dôsledky na hormonálny systém. A ako už isto viete, ak nepracujú hormóny ako majú, objaví sa problém.
Takže, ak ste počuli, že jesť tuky je zlé alebo naopak jesť sacharidy je zlé, neverte tomu. Samozrejme, že niekto sa lepšie cíti alebo funguje na tukoch a niekto zas na sacharidoch. Ide o to, aký má metabolizmus, aké svalové vlákna jeho telo obsahuje a veľa iných faktorov.
Každý normálny človek si dokáže odpozorovať čo mu sedí a čo nie. Poprípade po akom jedle sa cíti fajn a po ktorom by sa najradšej vyvalil niekde na pohovku a spal. Dôležitá je skôr kvalita ako kvantita jedla. Radšej menej a dodať telu čo potrebuje a správne to využije, ako jesť toho na tony. Telo to nevyužije a vy sa cítite stále slabo, bez energie a neustále priberáte.