Katabolické hormóny

Glukagón je hormón, ktorý nie je vylučovaný v súvislosti s jedlom, ale práve naopak. Je uvoľňovaný vtedy, keď je hladina krvného cukru nízka a svaly potrebujú energiu. Je vyprodukovaný pankreasom, rovnako ako inzulín a pôsobí voči inzulínu protikladne. Špecifické senzory v pankrease detekujú, kedy hladina krvného cukru (glukózy) nízka, a iniciujú uvoľňovanie glukagónu.

Glukagón potom vyšle signál pečeni. Akonáhle pečeň obdrží správu od glukagónu, uvoľní niečo z energetických zásob (glykogénu) vo forme glukózy, do krvného riečišťa, odkiaľ môže byť dopravená tam kde jej je potreba, obzvlášť ako zdroj energie pre mozog a centrálnu nervovú sústavu.

Glukagón je považovaný za katabolický hormón. čo znamená, že odbúrava tkanivo. Keď vyšle pečeni signál v podobe dopytu po energii, pečeň buď uvoľní glukózu z glykogénu alebo pokiaľ nie je k dispozícii, nariadi rozklad bielkovín, či tuku k tvorbe novej glukózy.

Táto nová glukóza je potom uvoľňovaná do krvného riečišťa. Zapamätajte si, že hormóny bývajú spúšťačmi hladu. Ak je nízka hladina energie, glukagón vysiela signály a prostredníctvom nich vám dáva najavo, že je čas sa najesť a získať pre systém nejakú energiu.

Uložená energia v pečeni je väčšinou využívaná, keď spíte, hlavne pre dýchanie, srdce, pečeň a obličky. Pokiaľ ráno cvičíte a nedoplníte si palivo, tak glukagón začne vysielať signály pre obdržanie energie. Ak sú zásoby energie v pečeni príliš nízke, potom ďalší krok, ktorý telo učiní, spočíva v spaľovaní bielkovín a tuku. Pokiaľ príjmete aspoň 25 gramov sacharidov, pomôže to doplniť energiu pre váš ranný tréning a neoberiete sa o aktívnu svalovú hmotu.

Epinefrín

Epinefrín a norepinefrín, označované ako katecholamíny, ktoré sa tvoria v nadobličkách, žľazách a sú umiestnené na vrchu obličiek a sú zodpovedné za tvorbu ďalších hormónov. Hormóny fungujú spoločne, ale niektoré z nich majú ešte naviac odlišnú prácu, teda istou nadradenou funkciou. Počas cvičenia pri vysokej intenzite katecholamíny signalizujú svalom, aby využívali ako zdroj energie glykogén.

Ak sa pustíte do behu s nízkou hladinou svalového glykogénu, katecholamíny začnú pôsobiť na pečeň, aby uvoľnila glykogén v podobe glukózy do krvného riečišťa. Majú aj ďalšie funkcie a môžu tiež stimulovať uvoľňovanie voľných mastných kyselín z tukového tkaniva. Podľa toho, ktorý zdroj energie je na akom mieste potrebný, epinefrín napomáha zaisťovať výživu vašim svalom a mozgu, aby fungovali tak, ako majú.

Existujú určité špecifické rozdiely medzi glukagónom, norepinefrínom a epinefrínom. Počas cvičenia pri nižšej intenzite je vylučovaný norepinefrín, zatiaľ, čo epinefrín je vylučovaný pri vyššej intenzite pohybovej záťaže. Ďalší veľký rozdiel spočíva v ich vzťahu k inzulínu.

Pri odpočinku, potom ako glukagón odviedol svoju prácu a hladina krvnej glukózy sa zvýšila, glukagón ustúpi na ďalšiu stranu a umožní uvoľňovanie inzulínu. Epinefrín však nič také nedovolí – stále blokuje inzulín.

Je to čiastočne preto, že tiež stimuluje odbúravanie tuku, zatiaľ, čo inzulín spomaľuje odbúravanie tuku. Epinefrín nám necháva otvorené dvierka, aby sme boli schopní spaľovať ako zdroj energie tuk. 

Tieto hormóny hrajú životne dôležitú úlohu v uvoľňovaní energie zo stravy, prijatej pred cvičením, ktorá bola strávená a uložená. Katabolické hormóny, ako sú katecholamíny, majú významné funkcie. Zaisťujú, aby energia bola k dispozícii svalom a mozgu, aby ste mohli pokračovať v činnosti. Je určitá doba, kedy sa musíme spoľahnúť na zásobu energie, ale inokedy dodať nové palivo.