Nepite alkohol
Alkohol pôsobí tlmene na centrálny nervový systém, tak zhoršuje rovnováhu, koordináciu a športový výkon. Dochádza k zhoršeniu svalovej sily, vytrvalosti a aeróbnemu výkonu. Alkohol tiež spôsobuje značnú dehydratáciu.
Na upresnenie, ak si po silovom tréningu dáte pár alkoholických nápojov, tak dôjde k väčšej devastácii svalov, väčšej bolesti svalov a k zhoršeniu svalového výkonu a sily. Tieto fakty boli potvrdené výsledkami vedeckých štúdií.
Čo sa týka výkonnostného športu, boli tiež vykonané štúdie na vytrvalostných cyklistoch, kde im bolo podané malé množstvo alkoholu po šestdesiatich minutách a došlo k preukázateľnému zníženiu ich výkonu, využitia kyslíka, produkcii oxidu uhličitého a oxidácii glukózy. Došlo u nich tiež k zvýšeniu tepovej frekvencii, cítili sa viac unavení a menej energetizovaní na výkon.
Alkohol mal teda na ich vytrvalostný výkon negatívny účinok. Okrem uvedených faktov zvyšuje konzumácia alkoholu tiež riziko vzniku športových zranení. Záverom je nutné konštatovať, že alkohol ničí efekt vášho tréningu. Nemá, čo robiť v priebehu cvičenia, pokiaľ deň po ňom nasleduje tréning. Napriek tomu, že môže byť oslava s pitím alkoholu lákavá, tak pre vás znamená riziko.
Je alkohol skutočne prospešný vášmu srdcu?
Výskumy ukázali, že denná konzumácia jedného nápoja môže mať pozitívny vplyv na srdce a to vďaka tomu, že spôsobuje zvýšenie hladiny dobrého cholesterolu HDL v krvi. Čím je vyššia hladina HDL, tým je nižšie riziko vzniku srdcových ochorení.
Nadmerný príjem alkoholu však zvyšuje riziko srdcových ochorení. Konzumácia viac ako dvoch drinkov denne, zvyšuje krvný tlak a prospieva k zvýšeniu hladiny triglyceridov, čo je rizikový faktor vzniku srdcových ochorení. U alkoholikov pitie veľkého množstva alkoholu môže viesť k vzniku infarktu myokardu, či cievnej mozgovej príhody ( mŕtvici ).
Konzumácia alkoholu podporuje vznik obezity, ďalšieho veľkého rizikového faktoru pre rozvoj srdcových ochorení. Kilogramy naviac sú pre vaše srdce ťažké a čím je vaša telesná hmotnosť vyššia, tým je riziko väčšie. Nadváha tiež spôsobuje zvýšenie krvného tlaku a cholesterolu. čo sú ďalšie rizikové faktory sami o sebe.
Je jeden drink denne účinnou prevenciou?
Riziká konzumácie alkoholu prevažujú ich prínosy. Keď pijete alkoholické nápoje, tak robte to striedmo, s jedlom a iba vtedy, ak to vám alebo iným ľuďom neubližuje. Striedmosť alebo zdržanlivosť je definovaná, ako maximálne jeden nápoj denne u žien a maximálne dva nápoje u mužov.
Jedným nápojom sa rozumie 360 ml piva, 150 ml vína, 45 ml osemdesiat percentného destilátu. Ďaleko lepšími spôsobmi prevencie srdcových ochorení, bez ďalších rizík a vedľaších účinkov sú cvičenie, zníženie hladiny krvného cholesterolu zdravou stravou a nefajčenie. Aj keď v poslednej dobe zažívajú veľký boom zariadenia na nahrievaniu tabaku (napr. Glo cigarety). Výskumy hovoria, že ide o menej škodlivú alternatívu oproti tradičnému fajčeniu a používatelia tak redukujú vystavenie sa škodlivým látkam.
Aké sú vedľašie účinky alkoholu?
Alkohol je dnes najčastejšou zneužívanou látkou v USA. Desať percent jeho užívateľov trpí závislosťou a desať až dvadsať percent, sú problémoví konzumenti tejto látky. Alkohol je depresor centrálneho nervového sytému, tlmí ho.
V porovnaní s bežne užívanými látkami má alkohol jednu z najnižších hodnôt pomeru účinná látka/smrteľná dávka. Inými slovami je malý rozdiel medzi množstvom alkoholu, ktoré musíte vypiť, aby ste boli opití a množstvom, ktoré vás môže zabiť. Dôvodom, prečo nezomrie viac ľudí na intoxikáciu alkoholom je, že žalúdok je citlivý na alkohol a vylúči ho zvracaním.
Akútna intoxikácia alkoholom sa prejavuje trasom, úzkosťou, podráždenosťou, nevoľnosťou, zvracaním, zhoršením mentálnych funkcií, závratmi, kómou a smrťou. Vo veľkom množstve alkohol spôsobuje stratu dôležitých živín, vrátane thiamínu, vitamínu B6, vápnika.
Chronické zneužívanie alkoholu a závislosť na alkohole majú negatívne účinky na všetky orgány v tele, obzvlášť na pečeň, srdce, mozog a svaly, môžu viesť k vzniku rakoviny a ochoreniam pečene, pankreasu a nervového systému. Liečba alkoholizmu pritom nie je vôbec jednoduchá.
Nepite alkohol v žiadnej forme, ak ste tehotná. Môže spôsobiť poškodenie plodu. Konzumácia alkoholu vo veľkom množstve, môže viesť k vzniku nehôd, rovnako ako k sociálnym, psychologickým a emocionálnym problémom.
Ďalší význam, prečo nepiť alkohol
Alkohol je sacharid, ale nemení sa na glukózu ako iné druhy sacharidov. Namiesto to sa mení na mastné kyseliny a tie sa s veľkou pravdepodobnosťou uložia ako tuk. Ak pijete alkohol a trénujete, tak alkohol zastavuje spaľovaniu tuku. Je vaším nepriateľom, ak si chcete udržať čistú svalovú hmotu.