Silovo-vytrvalostné športy

Basketbal, pozemný hokej, kraso korčuľovanie, lakros, futbal a tenis sú považované za silovo – vytrvalostné športy. Akokoľvek sú tieto športy rôznorodé, športovci, ktorí ich vykonávajú, tak musia rozvíjať, ako silu a rýchlosť, tak zároveň vytrvalosť, aby obstáli v súťaži.

Potom zdokonalia svoje schopnosti na špecifickú úroveň, ako napríklad pohyblivosť, rýchlosť, explozívnu silu, presnosť, výdrž, bystrosť a prenikavý úsudok a v určitých prípadoch aj ladnosť. Bude znamenať rozdiel medzi znamenitým a dokonalým výkonom a priemernosťou. Rozvíjanie a jemné dolaďovanie vašich schopností počas tréningu vyžaduje správny zdroj energie v správny čas.

Jedným spoločným charakteristickým znakom pre všetkých silovo – vytrvalostných športovcov je využívanie rýchlo sa sťahujúcich svalových vlákien pri výkone, ktorý vyžaduje rýchlosť a explozívnu silu. Tieto vlákna využívajú výhradne sacharidy pre svalovú kontrakciu. Akonáhle sú spotrebované sacharidy, tak sa rýchlo dostaví svalová únava.

Keďže sťahujúce vlákna nevyužívajú ani kyslík, tak sa nemôžu spoľahnúť na tuk ako zdroj energie, a preto je životne dôležité pre týchto športovcov, aby si dodávali a doplňovali sacharidy, ak chcú zostať silní a plní energie. Pokiaľ nastane v zápase, či hre tiebreak, náhla smrť alebo predĺženie, tak športovci, ktorí sú zásobovaní lepšie, majú výhodu.

Nedostatok vhodného zdroja energie vedie k únave, nepozornosti, spomalenosti, kŕčom, nepremeneným šanciam, zraneniam a porážke. Rýchlejší, silnejší, precíznejší športovec, ktorý si udrží fyzickú a psychickú výdrž, často zvíťazí alebo pomôže svojmu tímu vyhrať.

Z tohto dôvodu je dôležité mať správne nastavený jedálniček pre čo najväčšie výkony a predchádzanie úrazom. Ľahké večere plné živín dodajú telu dostatok energie po náročnom dni, telo rýchlejšie zregeneruje a bude pripravené na ďalšie tréningy.

Deň, kedy ste nevhodne tankovali palivo alebo ste vynechali jeho doplnenie, vedie k opotrebovaniu a k zníženiu výkonu v sezóne. Silovo – vytrvalostní športovci môžu súťažiť počas sezóny aj niekoľkokrát týždenne. Náročný cestovný program im všetko skomplikuje a zároveň môže predstavovať výzvu, pokiaľ ide o správnu hydratáciu a kvalitnú výživu.

Basketbal

Basketbaloví hráči si vyžadujú významné množstvo sacharidov a tekutín, aby predišli fyzickej a mentálnej únave. Zápasy sú v programe často a v rôznych hodinách, a tak hrozí situácia, že hráči zostanú bez jedla, dlhé časové úseky. Nezrovnalosť a nevyrovnanosť v doplňovaní kalórií a živín môže zapríčiniť spomínanú nevyrovnanosť v úrovni energie a v hre.

Pokiaľ sa hráči stravujú často na cestách, tak si môžu vybrať jedlá s vysokým obsahom tuku, pretože to mnohí basketbaloví hráči kaloricky zvládnu, iba sa musia uistiť, že tučné jedlá nevytlačia sacharidové bohaté potraviny, ktoré slúžia pre náhradu a obnovu glykogénových zásob a pomáhajú predchádzať opotrebeniu v priebehu sezóny. Hydratácia je nutná a počas hry sa doporučuje piť v 10 – 20 minutových intervaloch, aby ste z časti nahradili tekutiny, o ktoré ste prišli potom.

Pozemný hokej

Počas zápasu môžu hráči zabehnúť viac ako 8 km, čo znamená, že svaly v nohách môžu vyčerpať glykogén. Je životne dôležité začať s adekvátnymi zásobami sacharidov, pretože len tak hráčov neopustí energia v posledných 15 minutách hry, kedy je nastrielaných 30 percent všetkých gólov. Ak budú prijímať počas zápasu stravu a tekutiny, tak nepochybne rozvinú a predvedia naplno svoje schopnosti.