Živočíšne bielkoviny vs rastlinné
Žiaľ, mnohí, či už atléti, nadšenci holdujúci cvičeniu a posilňovaniu, ľudia držiaci diétu, ale aj jedinci s nadváhou, sa pri honbe za ďalšími dávkami bielkovín obracujú na proteínové ( bielkovinové ) práškové prípravky, proteínové nápoje a energetické tyčinky.
Pravda je, že istý druh životného štýlu, ktorý charakterizuje aktívne a pravidelné telesné cvičenie, vyžaduje zvýšený príjem bielkovín. Napríklad tréning odolnosti a vytrvalostné cvičenie môže rozkladať svalové bielkoviny a zvyšovať potrebu organizmu dopĺňať bielkoviny vo zvýšenej miere.
Zvýšená potreba bielkovín je priamoúmerná zvýšenej potrebe ďalších kalórií, ktoré sa spaľujú počas cvičenia. Cvičením rastie chuť do jedenia a podľa toho sa upravuje aj príjem kalórií. Príjem bielkovín rastie priamoúmerne k tomu.
Ak uspokojíme zvýšené kalorické požiadavky v dôsledku náročného cvičenia a poskytneme telu dostatočný príjem každodenných potravín rastlinného pôvodu – zeleniny, celozrnných obilnín, strukovín, semien a orechov, tak dostaneme presne toľko bielkovín, koľko potrebujeme.
Klasické druhy zeleniny, orechov, semien, strukovín a celozrnných obilnín sú zdrojom približne 50 gramov bielkovín na 1000 kalórií. Nezabudnite, že listovú zeleninu tvorí takmer 50 % bielkovín, a keď budete konzumovať viac zeleniny, získate potrebné bielkoviny v superimunitnom protirakovinovom balení.
Ak kalórie navyše pochádzajú z potravín rastlinného pôvodu, ktoré majú priaznivé účinky na zdravie, dostanete viac než len bielkoviny. Tieto potraviny vás budú zásobovať množstvom antioxidantov, ktoré vás ochránia pred zvýšeným výskytom voľných radikálov vznikajúcich v dôsledku cvičenia. Príroda to veľmi dobre naplánovala.
Všimnite si výber potravín, pri ktorých je uvedený aj obsah kalórií a bielkovín :
- hrach ( 1 šálka ) – obsahuje 120 kalórií a 9 g bielkovín
- šošovica ( 1 šálka ) – obsahuje 175 kalórií a 16 g bielkovín
- špenát ( 2 šálky ) – obsahujú 84 kalórií a 10,8 g bielkovín
- celozrnný chlieb ( 2 krajce ) – obsahujú 120 kalórií a 10 g bielkovín
- kukurica ( 1 šúľok ) – obsahuje 150 kalórií a 4,2 g bielkovín
- hnedá ryža ( 1 šálka ) – obsahuje 220 kalórií a 4,8 g bielkovín
- slnečnicové semená ( 60 gramov ) – obsahujú 175 kalórií a 7,5 g bielkovín
- Spolu 1044 kalórií a 62,3 g bielkovín
Ľudské telo môže pribrať na svalovej hmote v priemere pol kilogramu za týždeň. To je horná hranica kapacity svalového vlákna premieňať bielkoviny na svaly. Každá bielkovina nad rámec sa jednoducho premení na tuk.
Aj keď je pravda, že atléti majú vyššiu potrebu bielkovín ako ľudia so sedavým zamestnaním, túto zvýšenú dávku nie je vôbec zložité získať zo stravy. Proteínové doplnky sú nielen totálnym plytvaním peňazí, ale sú aj nezdravé.
Ak konzumujete viac bielkovín, ako vaše telo potrebuje, nejde o maličkosť. V dôsledku toho predčasne starnete a môže vám to vo výraznej miere uškodiť. Prebytočné bielkoviny, ktoré nepotrebujete, vaše telo neuskladňuje ako bielkoviny.
Premieňa ich na tuk alebo sa ich zbavuje obličkami. Pri vylučovaní dusíka močovými cestami sa vyplavuje z tela vápnik a ďalšie minerály z kostí, čo má za následok vznik obličkových kameňov. Zelenina je alkalická. Živočíšne produkty sú kyslé, a preto je potrebné veľké množstvo kyseliny chlorovodíkovej zo žalúdka, aby ich organizmus strávil.
Táto záplava kyselinou v krvi po jedle obsahujúcom veľké množstvo bielkovín si vyžaduje rovnako silnú zásaditú odpoveď organizmu, ktorej úlohou je túto kyselinu neutralizovať. Zásaditá reakcia organizmu sa objaví, ale na úkor kostí, ktoré sa musia vzdať svojich minerálov.
Tie sa doslova rozpustia na fosfáty a vápnik. A to je prvý krok k strate kostného tkaniva, čo neskôr vedie k osteoporóze. Vysoký príjem soli je ďalší spôsob, akým kostné tkanivo doslova splachujeme do záchodovej misy. Nadmerná stimulácia týchto procesov prebiehajúcich v kostiach môže mať za následok zvýšenú lámavosť a zmeny v stavbe kostí, čo môže spôsobiť osteoartritídu a ukladanie vápnika v iných tkanivách.
Cvičením, nie bielkovinami navyše, získavate silu, hustejšie kosti a väčšie svaly. Ak rast stimulujete umelo tým, že sa prejedáte a konzumujete priveľké množstvo živočíšnych produktov, možno sa vám podarí dosiahnuť zvýšený telesný hmotnostný index BMI, ale dostanete do tela viac tuku.
Je vedecky potvrdené, že vyšší telesný hmotnostný index, aj keď ide prevažne o svaly, sa viaže so skorším výskytom úmrtí. Úspešní futbalisti majú dvakrát vyššie riziko výskytu predčasného úmrtia na následky zlyhania srdca ako bežná populácia, pričom mnohí z nich zomierajú pred dovŕšením 50. roku života. Z viac ako 600 atlétov, ktorí sa zúčastnili na olympijských hrách vo Východnom Nemecku v roku 1964, žije dnes už len menej ako desať.
Podporovanie rastu svalovej hmoty umelými výživovými doplnkami a steroidmi nie je ani zďaleka rozumné, ak sa na to človek pozerá v tomto kontexte. Nadmerná svalová hmota, dokonca i samo nadmerné naberanie svalov z nadmernej konzumácie vysoko bielkovinových živočíšnych produktov je rizikový faktor výskytu srdcových infarktov a iných chorôb v ďalších rokoch života.
Zdravie sa nedá merať veľkosťou. Treba ho posudzovať podľa závažnosti chorôb, potenciálu dlhovekosti, schopnosti udržať si atletickú postavu a dostatok energie, a to až do obdobia staroby. Ak sa snažíte cvičiť a jesť, aby ste boli zdraví, jedným z vašich cieľov bude znižovať množstvo živočíšnych produktov a bielkovín živočíšneho pôvodu, ktoré zjete.