Nenahraditeľný minerál – vápnik
Väčšina vápnika je uložená v kostiach. Maximum kostnej hmoty dosiahne človek vo veku asi 13 rokov. V ďalšom období života sa už získaná pevnosť kostí udržiava, resp. stráca v závislosti od výživy, genetických faktorov, pohybovej aktivity, chronických chorôb, hormonálnych zmien, dlhodobého užívania liekov a podobne.
Pri nedostatočnom prísune si organizmus odoberie vápnik z kostí, aby bol v krvi k dispozícii na zabezpečenie základných životných funkcií. Čím viac si ho z nich odoberá, tým sú kosti pórovitejšie, kostné tkanivo redne a je lámavé.
Nedostatok vápnika spôsobuje chorobu – u detí krivicu. u dospelých osteomaláciu a u starších ľudí osteoporózu. Prvé dve formy sa dnes už takmer nevyskytujú ( vďaka strave bohatej na mlieko a mliečne výrobky ), tretia forma choroby je pomerne častá.
Vápnik a krvný tlak
Vápnik pôsobí ako látka znižujúca vysoký krvný tlak. Z niektorých štúdií vyplýva, že pokiaľ sa v mladšom dospelom veku konzumuje dostatok potravín obsahujúcich vápnik, môže byť spoločne s ďalšími vhodnými zdravotnými návykmi účinnou zbraňou proti vysokému krvnému tlaku v staršom veku.
Vápnik a ženy
Po štyridsiatom roku života ženy strácajú niektoré minerály, predovšetkým vápnik. Jednak býva málo vápnika v potrave, jednak sa neaktivuje vplyvom nedostatku estrogénov ( vaječníky prestanú pracovať, čím sa znižuje tvorba hormónu estrogénu ) a porúch žliaz s vnútorným vylučovaním. Výsledkom tohto stavu osteoporóza, choroba, ktorá je vážna a veľmi ťažko sa diagnostikuje.
Prvým varovným signálom môže byť bolesť chrbta, zníženie telesnej výšky a ohnutie chrbta po stlačení stavcov. U žien sa táto choroba objavuje oveľa častejšie ako u mužov. Alarmujúce je, že podľa vykonaných výskumov v Európe trpí na osteoporózu každá tretia žena a každý ôsmy muž.
Demineralizácia kostí je častou príčinou zlomeniny bedrového kĺba a stavcov, ako aj deformácie chrbtice. V boji proti osteoporóze hrá dôležitú úlohu aj pohyb a pravidelné cvičenie, ktoré posilňuje kosti.
Aj ľahká gymnastika a pravidelné prechádzky u inak nečinných seniorek môže môžu znížiť úbytok kostnej hmoty o 3 % ročne. Navyše podporujú kalcifikáciu kostí a usadzovanie vápnika v nich. V poslednom týžni pred menštruáciou majú ženy zvýšenú potrebu vápnika.
Jeho nedostatok spôsobuje nervové napätie a podráždenosť. S príchodom menštruácie potreba vápnika vzrastá a jeho nedostatok zapríčiňuje menštruačné ťažkosti. Ak chcete týmto ťažkostiam predísť, je vhodné pred menštruáciou užívať vápnik a horčík a súčasne piť mlieko alebo užívať rybí tuk, aby sa vápnik vstrebal. Dostatočné množstvo vápnika poskytuje úľavu od kŕčov v dolných končatinách, ktoré sa môžu objaviť počas tehotenstva.
Vápnik a športovci
Nedostatok vápnika má za následok slabosť svalov, zhoršený pohyb a aj pomalý beh. Tento minerál neutralizuje prebytky kyseliny mliečnej, ktorá sa vytvára v organizme po fyzickom vypätí.
Ďalší význam tohto minerálu
- podporuje metabolizmus železa
- zdržiava zuby v dobrom stave
- stráži pravidelnú činnosť srdca
- napomáha zrážavosti krvi
- slúži na prevenciu artritídy
- znižuje hladinu škodlivého cholesterolu LDL v krvi
- pomáha pri bolestiach chrbta a pri problémoch s chrbticou
- pôsobí ako prírodné sedatívum, zmierňuje stres a navodzuje pokojný spánok, čím pomáha odstraňovať nespavosť
- upokojuje hyperaktívne deti
Ako zistíte nedostatok vápnika ?
Pri nedostatku vápnika odoberá organizmus vápnik z kostí. Najprv z čeľuste, z rebier, stavcov a kostí končatín. Prvým prejavom nedostatku vápnika je bolesť v kostiach a kĺboch po každej fyzickej námahe. Aj uvoľňovanie zubov ( paradontóza ) a zvýšená kazivosť zubov môže byť následok nedostatku vápnika.
Ďalšie prejavy sú búšenie srdca, záchvaty úzkosti, dýchacie ťažkosti, svalové zášklby, kŕče a svalové bolesti v rukách a v nohách, ťažkosti pri chôdzi, opary a pľuzgiere v ústach, priečna lámavosť nechtov, zvýšené vypadávanie vlasov, nadmerné menštruačné krvácanie, škrípanie zubami. Môžu vznikať aj bolesti reumatického charakteru.
Ako sa prejavuje nadbytok vápnika ?
Množstvo vápnika prekračujúce fyziologickú potrebu je pre zdravie nepriaznivé. Príjem vápnika nad 1000 mg denne môže spôsobiť kalcifikáciu mäkkých tkanív. Užívanie vápnikových doplnkov môže narušiť vstrebávanie iných minerálov – zinku, železa a horčíka. Vysoké dávky vápnika spôsobujú prevápnenie s nebezpečenstvom vzniku srdcových porúch či obličkových kameňov a urýchľujú starnutie a degeneráciu organizmu.
Prírodné zdroje
Prírodným zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky, mak, ryby, vývar z hovädzích kostí, orechy, slnečnicové semená, sezamové semená, zelenina ( špenát, brokolica ) strukoviny ( fazuľa, sója ), tofu, nelúpaná ryža, ovocie ( citróny, černice, sušené figy, hrozienka ), mandle, arašidy, pistácie.