Na čo si treba dávať pozor?
Ak chcete schudnúť, skúste alkohol celkom vynechať, pretože má veľmi veľkú energetickú hodnotu. Navyše búra zábrany a zvyšuje apetít. Môže byť príčinou toho, že si s chuťou dáte všetko to, čo by ste si za normálnych okolností nedali.
Tvrdý alkohol, koktaily, šampanské a sladké likéry sú stopercentnými inhibítormi každej diéty. O niečo lepšie je na tom pivo, stále však platí, že každodenné, aj keď striedme pitie akéhokoľvek alkoholu môže chudnutie spomaliť alebo zastaviť.
Nespoliehajte sa ani na nealkoholické pivo, energiu ním neušetríte. Je pravdepodobné, že alkoholu sa zo spoločenských dôvodov nie vždy môžete a chcete vyhnúť. Z energetického hľadiska je určite najvhodnejšie suché biele víno. Pohár bieleho vína alebo ešte lepšie vínny strek sú najrozumnejším riešením.
Tradičné a módne jedlá
Ťažké a mastné jedlá obľúbené u našich rodičov a starých rodičov zdravé nie sú, to je všeobecne známe. Z jedálnička mladšej generácie sa tieto pokrmy pomaličky vytrácajú, štafetu za ne ale prevzalo rýchle občerstvenie, ktoré sa pre mnohých stalo bežným riešením hektických dní.
Obsluha z okienka rovno do auta alebo niečo malé za pochodu, hotdog, pizza, gyros v pita chlebe, rôzne plnené bagety, tortilly, hamburgery a iné, všetky tieto jedlá majú jednu spoločnú vlastnosť, že obsahujú veľa sacharidov a tuku. Jedlo si zaslúži vašu väčšiu pozornosť, čas prípadne i príjemnú spoločnosť. Lákavo voňajúce mäso a mäsové produkty, dresingy a ďalšie ingrediencie sú bohaté na nezdravé tuky.
Exotická kuchyňa
Exotická kuchyňa je dnes obľúbená, ale ak máte pred sebou cieľ schudnúť, starostlivo vyberajte z jej ponuky. Napríklad suši obsahuje domäkka uvarenú ryžu s prídavkom soli, ryžového octu a cukru, jej glykoemický index je teda vyšší ako pri bežne upravenej ryži.
Japonský chren wasabi, sójová omáčka a nakladaný ďumbier, všetky tieto ingrediencie ešte zvyšujú energetickú hodnotu jedla. Ochutnať 2 – 3 kúsky je v poriadku, kompletnú porciu si však naplánujte na obdobie stabilizácie hmotnosti.
Čo sa týka rýchlo pripravených jedál vo woku, o tom, či sú vhodné pri diéte, alebo nie, rozhoduje vždy obsah pridaného tuku, pomer zeleniny a ďalších prísad. Často sa využívajú bambusové výhonky a klíčky mungo. Ich celková energetická hodnota je prijateľná, ale pre vyšší obsah jednoduchých cukrov je ideálne kombinovať ich iba so zeleninou a mäsom.
Jedlá vyprážané v cestíčku, husté polievky pripravené s veľkým množstvom rezancov alebo zahusťované kokosovým mliekom a ostré pálivé chute typické pre túto kuchyňu Fresh Diet pre ich vyššiu energetickú hodnotu a podporu apetítu neodporúča.
Aký vplyv majú na chudnutie biopotraviny ?
Konzumácia biopotravín sama o sebe chudnutie nezaručí. Tieto potraviny nemajú nižšiu energetickú hodnotu ako potraviny vypestované konvenčným spôsobom, pestujú sa však v ekologickom poľnohospodárstve, a preto sú bezpečnejšie. Ak sa chcete stravovať bio a žijete v meste, musíte vynaložiť veľké úsilie, aby ste mali dostatočne pestrý jedálniček.
V bežných obchodoch s biopotravinami nájdete najmä technologicky upravené potraviny sacharidového typu, ako sú múka, müsli, cereálie, chlieb, pečivo, cestoviny, sušené ovocie alebo rôzne sladké a slané snacky.
Ak ste sa rozhodli pre bioštýl, vyberte sa radšej na biofarmu alebo navštívte farmárske trhy, kde si môžete kúpiť čerstvú zeleninu, ovocie, ale aj mäso a mliečne výrobky. Z toho sortimentu sa dá vyberať podľa chuti, pozor si treba dávať iba pri mliečnych výrobkoch. Nízkotučné varianty tu nenájdete !