Úloha tekutín
Vedeli ste, že najmenej polovicu tela tvorí voda ? Ľudia s nadváhou mávajú okolo 40 percent vody, zatiaľ, čo špičkoví športovci môžu mať takmer 75 percent. Väčšina telesnej vody sa nachádza vo svalovom tkanive a v krvi. Každý deň ju strácame dýchaním, trávením, vylučovaním a potom – čo je ten najvýznamnejší spôsob. Ak spálite kalórie, tak v skutočnosti vytvárate teplo vo svaloch. Toto teplo musí byť odvedené z tela.
Ako k tomu dochádza ?
Počas cvičenia je teplo, ktoré vytvárate, je odvádzané krvou z telesného jadra tesne pod povrch kože. Teplo aktivuje potné žľazy, ktoré potom na pokožku vylúči slanú vodu. Ako sa pot vyparuje, ochladzuje sa krv tesne pod pokožkou. Týmto spôsobom telo reguluje svoju teplotu.
Pokiaľ sa pot neodparí, čo sa deje za vlhkého počasia, býva obtiažnejšie sa ochladiť a vyžaduje potom väčšie úsilie pracovať s rovnakou intenzitou. Ak teplo produkované cvičením nie je odvádzané z tela von, tak môže dôjsť k takzvanej chorobe z prehriatia so závažnými následkami.
Ak ste dehydrovaní, tak dôjde k určitej strate tekutín z krvi, čím sa krv stáva hustejšou a vo výsledku sa jej objem znižuje. To spôsobí, že musíte pracovať tvrdšie, aby ste s každým tepom napumpovali srdce adekvátnym množstvom krvi pre pracujúce svaly a práca, ktorú by ste mohli vykonať je takisto obmedzovaná snahou ochrániť telo pred prehriatím.
Čím je väčšia strata tekutín, tým je väčšie riziko dehydratácie a nástupu určitých fyzických symptómom. Naviac stratou vody vo forme potu dochádza takisto aj k strate elektrolytov. Elektrolyty hrajú kľúčovú úlohu v tele. Pokiaľ sa naruší ich rovnováha, tak to má negatívny vplyv na zdravie a výkonnosť.
O elektrolytoch sa veľa hovorí, ale čo sú vlastne zač ?
Elektrolyt je substancia, ktorá pokiaľ je rozpustená v kvapaline, tak vedie elektrický prúd. Medzi hlavné elektrolyty patria: sodík, chloridy a draslík a nachádzajú sa v krvi a tekutine telesného tkaniva ( vápnik a horčík sú tiež elektrolyty, ale v riadení rovnováhy zastávajú menšiu úlohu ). Elektrolyty sú dôležité pre rovnováhu tekutín, vedenie nervových impulzov, svalovej kontrakcie a ďalšie.
S ohľadom na hydratáciu umožňujú rozdiely v elektrickom náboji pohyb tekutín vo vnútri a okolo buniek. Ak máte dostatok jednotlivých elektrolytov, potom sa dá docieliť rovnováha tekutín medzi telesnými tkanivami a krvou.
Pot je viac ako len voda. Ak sa potom stráca viac než tucet minerálov a elektrolytov, najväčšiu stratu predstavuje sodík, chloridy a draslík. Tieto látky musia byť každý deň nahradzované a dodávané stravou – s výnimkou sodíka – nie je nevyhnutné ho doplňovať počas počas tréningu. Napríklad pohár pomarančového džúsu má viac než dvojnásobok draslíka, ktorý stratíte priemerne v jednom litre potu, asi 1/4 šálky mlieka doplní vápnik vylúčený potom.
V teplom a vlhkom počasí môže telo vyprodukovať viac potu v snahe sa ochladiť, takže straty tekutín a elektrolytov budú takisto väčšie ak v nižších teplotách. Aj keď sa v chladnejšom počasí tak nepotíte, napriek tomu je dôležité stratu tekutín nahradiť. V závislosti na dĺžke a intenzite športovej činnosti, býva často dôležitá hydratácia, aj počas tréningu.
Dehydratácia viac namáha srdce, pretože pre neho je ťažšie napumpovať krv a obtiažnejšie sa zbaviť tepla vytvoreného cvičením. Iba strata 1 % telesnej hmotnosti kvôli dehydratácií má mierny vplyv výkon športovcov. Každým ďalším percentom sa tepová frekvencia zvyšuje o päť až osem tepov za minútu a teplota telesného jadra o 0,2 – 0,3 stupňov. Samozrejme, že väčšie straty tekutín môžu závažne ovplyvniť nielen výkon, ale aj zdravie.
Strata elektrolytov v 1 litry potu
- sodík – priemerná strata je ( 920 – 1150 mg ) a rozsah straty na liter je ( 460 – 1840 mg )
- chlór – priemerná strata je ( 1065 mg ) a rozsah straty na liter je ( 177 – 2130 mg )
- draslík – priemerná strata je ( 195 mg ) a rozsah straty na liter je ( 177 – 585 mg )
- vápnik – priemerná strata je ( 40 mg ) a rozsah straty na liter je ( 12 – 80 mg )
- horčík – priemerná strata je ( 19 mg ) a rozsah straty na liter je ( 5 – 36 mg )