Mirka Varáčková – Stálo to za to

Čakať, že Miroslava Varáčková prekoná svoj level, bolo pre mňa nepredstaviteľné (veď už teraz je vysoko). Keby som vedela, ako hlboko som sa mýlila, asi by som sa hanbila už vtedy. Mirka, prepáč.

Anotácia

Lívia je tá staršia. Tá úspešnejšia. Tá populárnejšia. Baška je tá, čo ostala na druhej koľaji… a to nielen v babských kruhoch na škole, ale aj doma a v srdciach rodičov. Keď sa Lívii rúca budúcnosť pred očami, rieši všetko po svojom a ničí všetkých naokolo.

Nanešťastie je rodičovská láska niekedy slepá a pravda nemá šancu na prežitie. No ktorá sestra je v skutočnosti tá silnejšia a rozhodnejšia? Ktorá dokáže obetovať všetko, aby zabránila ďalšiemu súženiu?

O Miroslave Varáčkovej, autorke štrnástej knihy venovanej mládeži

Mirka žije v Trnave. Je vydatá a má dve deti. Píše young adult príbehy so silnými hlavnými hrdinkami, ktoré si buď zamilujete alebo nenávidíte. Vo voľnom čase sa venuje rodine či záhradke. Miluje svoje deti, manžela, knihy, turistiku, cestovanie, dobré filmy a rockovú hudbu.

Posledný úspech so svojou tvorbou zožala s knihou Drž ma, keď padám, kedy vyhrala cenu mládežnícka kniha roka v Panta Rhei Awards 2017.

Prečo kniha Stálo to za to stojí za to?

Vždy, keď čítam niečo od Varáčkovej, viem, čo ma čaká. Typický ťažký život nejakého adolescenta, ktorý bojuje proti zlému rodinnému zázemiu alebo problémom vo svojom okolí.

On je sám svojim spôsobom dokonal… respektíve ona. Hlavnou postavou je vždy mladé, krásne, šikovné dievča, ktoré má vždy nejaký problém, s ktorým si nevie poradiť.

Vo svete Varáčkovej kníh vyzerajú tínedžerské problémy takmer neriešiteľné, opak je pravdou. Autorka sa snaží poukázať na fakt, že nie je všetko tak zložité ako to vyzerá a že často stačí o pomoc požiadať niekoho z okolia.

Inak tomu nebolo ani v knihe Stálo to za to, ktorá rozpráva príbeh mladej Baši. Je iná než jej rodičia alebo úspešná sestra. V škole sa síce dobre učí, no jej jediným snom je cestovanie. Preto brigáduje v neďalekom bare, aby si na svoje cesty zarobila.

Jej sen sa ale moc nepozdáva rodičom, no momentálne ho akceptujú. Nič jej však neuľahčujú, pretože pre ich zaneprázdnenosť niekedy dokonca až trpí. Každodenné povinnosti jej berú všetok voľný čas a tak sa život mladého dievčaťa zúžil iba na domácnosť, brigádu a školu.

Baša však spoznáva Jakuba, fešáckeho študenta architektúry, ktorý sa do nej zamiluje. Ona mu jeho city opätuje. Bašin život naberá nový rozmer, prežíva svoju prvú lásku. Všetko je iné. Lenže iné je to aj u jej sestry, a tak sa rodinné problémy ešte len začínajú.

Kniha je podľa môjho názoru určená nielen pre mladé slečny, ale pre všetky vekové kategórie. Moje tvrdenie je trúfalé, viem, ale každý si v nej dokáže nájsť to svoje.

Autorka poukazuje na ľudskú odlišnosť, predsudky, prehnanú ambicióznosť, plnenie si snov cez svoje deti a neschopnosť konštruktívne riešiť problémy. Sú to situácie, ktoré sa čoraz viac objavujú v našom bezprostrednom okolí, len ich možno nevidíme.

Čo mi prekážalo

Mirke za jej štrnástu knihu dávam veľký palec hore. Nebudem preháňať ak poviem, že ide o jednu z jej najlepších kúskov.

Možno len to, ako rodičia sesterskej dvojice nevideli, aké rozdiely medzi dcérami robili. Ale to nie je chyba autorky, práveže to veľmi dobre opísala. Tak reálne, až som sa pri čítaní rozčuľovala, ako je to možné.

Komu knihu odporúčam

„Vraví sa, že ak si niekoho pripútate, ste za neho zodpovední do konca života. Otázne je, či to stojí za to.“ Tento citát z knihy som si veľmi obľúbila. Nech sa deje čo sa deje, myslím, že všetko čo prežijeme, stojí za to. Aj to dobré, aj to zlé.

Miroslava Varáčková sa nebála spracovať ťažkú tému rodinných problémov, s ktorými sa stretávame v spoločnosti. Nedala si servítku pred ústa a opísala ich presne také, aké sú. Po knihe by mali siahnúť všeti.

Dievčatá či chlapci, matky či otcovia, muži či ženy, problémoví alebo tí bezstrarostní. Pokiaľ sa vám nebude páčiť spoločenská zápletka, určite vás osloví prítomná romantika v podaní prvej lásky mladého dievčaťa..