David D. Levine – Arabella z Marsu
Cestovali by ste na Mars na obrovskej plachetnici? Zrejme to v našej realite nebude možné, ale v alternatívnej minulosti Arabelly Ashby je to bežné. Vydajte sa s hlavnou hrdinkou na veľkú záchrannú akciu.
Povedzme si niečo málo o Arabelle z Marsu
Steampunk ma pôvodne nikdy nelákal. Aj keď tá teoretická definícia vždy znela dobre, akonáhle som siahla po nejakej knihe, tak ma sklamala a nenaplnila moje očakávania.
O Arabelle som počula prvýkrát na jarnom bookstormingu, ktorý organizovali šikovní knihomoli z Knihy Dobrovský. Aj napriek odporúčaniam, ani vtedy ma kniha neoslovila (smiech).
Ale čo by to bolo za dobrý knižný marketing, keby sa mi naša hlavná hrdinka nedostala pod kožu, však? A tak si Arabella z Marsu našla cestu aj ku mne.
Dalo by sa povedať, že príbeh je taký predchodca steampunku a aj napriek tomu, že sa vraciame do minulosti, technológia, akú ľudia používajú, je nám dosť neznáma. Podľa mňa je zaujímavé nahliadnuť do jednej z alternatívnych minulostí.
Arabella sa narodila na Marse. Je inteligentná, bystrá a veľmi divoká. Do určitého veku jej toto správanie bolo akceptované, no keďže pochádza z urodzenej rodiny a je zaviazaná istými povinnosťami, jej bezstarostným dňom je koniec. Matka odvádza Arabellu na Zem. Preč od benevolentného otca a milovaného brata.
Keďže cestovanie v tomto príbehu je úplne iné – môžeme prirovnať vesmírnu loď k veľkej plachetnici – cesta na Zem trvá dlho. Po pristátí sa Arabella dozvie nemilú správu. Jej otec zomrel a všetká zodpovednosť za ľudí a krajinu pripadla jej bratovi.
Arabella sa neskôr dozvie, že jej jej brat v ohrození a tak neváha a vracia sa späť na Mars ho zachrániť. Po celý ten čas sa vydáva za chlapca a cestuje na obchodnej lodi, kde o jej zámeroch a skutočnej identite nemajú ani potuchy.
Táto alternatívna minulosť ma bavila
Arabella z Marsu sa odohráva v minulosti, ktorá je úplne iná ako ju poznáme. Oblohu a vesmír križujú obrovské plachetnice, ľudia obývajú Mars a robotika je súčasťou všetkých dní. Táto alternatívna minulosť ma bavila a skutočne chválim autora za super ideu a spracovanie.
Arabella sa vďaka tomu čítala dobre a s ľahkosťou. Na ďalšiu časť si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Keď som sa pýtala kompetentných na livestreame, tak bola mi podaná informácia, že až v roku 2020. Ak by som náhodou vedela niečo viac, určite vás budem informovať na Instagrame alebo Facebooku.
Arabella z Marsu je prvou časťou sľubnej série. Ako to už býva zvykom, dosť to „schytá“, keďže je úvodom niečoho väčšieho. V Dcére ľudstva skôr tie začiatočné reči potlačili do úzadia gradáciu deja, ale tu to bolo na moje prekvapenie iné.
Bavilo ma každé slovo od začiatku až po koniec a každá súčasť knihy zapadala presne tam, kde bola.
Je pravda, že sa tu nachádzalo dosť postáv, ktoré do príbehu vstúpili a neskôr sa nenápadne (alebo nápadne vytratili). V tom som mala mierny guláš a chvíľu trvalo, než som si na všetko zvykla. Vytvorenie mnohých podrobných charakterov však posunuli príbeh na vyšší level.
Taktiež chcem pochváliť prácu prekladateľa a celej redakcie vydavateľstva. V knihe som sa stretla s toľkými neznámymi výrazmi a fakt, že všetky mi dávali zmysel (smiech).
Neraz sa hovorí, že títo talentovaní ľudia nemôžu robiť len svoju prácu, ale musia byť aj dobrými spisovateľmi a tu sa to len osvedčilo. Čitatelia sa tak stretnú nielen s jazykom obyvateľov Marsu, ale aj ich zvykmi a na chvíľu sa staneme pozemskými diplomatmi.
Arabella je iná
Arabella je kniha, s akou som sa doteraz moc nestretla. Nachádza sa v nej romantika a dobrodružstvo, ale pohľad, akým pozeráme na alternatívny svet je zaujímavý a páči sa mi.
Hoci sa tu stretávame s niektorými pasážami, kde by som si radšej obúchala knihu o hlavu (sem tam je hlavná hrdinka tak naivná, až ma to bolelo), príbeh ako taký sa mi páčil a nesmierne sa teším na pokračovanie.
Neviem, či som vďaka knihe prišla na chuť aj steampunkovej literatúre, ale minimálne sa po nej budem obzerať trochu viac.
Takže kto má rád akciu, lásku, robotov, putovanie vesmírom a knihu plnú nekonečnej fantázie, nájdite si čas a venujte sa trochu Arabelle z Marsu.