Gabrielle Bernátová nám odhaľuje zložitý svet lásky
Nemusíme vedieť, kto sme, pokým nestreneme toho, s kým chceme byť. To a mnohé iné nám ukazuje V dobrom aj v zlom od Gabrielle Bernátovej.
Naše detstvo je spojené s mnohým. Rodinné výlety, bunkre, malé problémy, ktoré boli nevyriešiteľné, strašideľné dobrodružstvá a rozprávky. Keď sme pomaly dospievali, prestávkam sme prestali veriť.
Prestali sme čakať na princa, pochopili sme, že žiaden kráľ a ani kráľovstvo neexistuje a žiaden drak nás neunesie. Na toto obdobie som už v mojom veku pomaly zabúdala a zdalo sa mi byť vzdialené. Hoci Gabrielle Bernátová nie je spisovateľka pre deti, opäť ma naučila veriť rozprávkam.
Keď sa mi kniha prvý krát dostala do rúk, veľmi ma zaujala obálka. Viem, že by sme nikdy nemali súdiť podľa obalu, ale už to bola pohnútka vo mne, prečo si ju musím prečítať. V dobrom aj v zlom je názov, ktorý nám môže veľa napovedať.
V príbehu sa bude nachádzať dobro i zlo. Zabúdame však na to, že tieto protiklady môžeme vnímať veľmi subjektívne a každý máme iný meter.
Kde je tá pomyselná hranica, kedy sa z lásky stáva závislosť a zo závislosti nikdy nekončiaca bolesť? Ako sa má človek vyrovnať s ťažkými životnými ranami, ak pri sebe nemá niekoho, kto ho silno objíme a povie: „Zvládneme to, som pri tebe.“? Pre väčšinu z nás je jedinou istotou rodina. Rodina ako prístav, kam sa môžeme vrátiť. Vždy by mal byť niekto, pre niekoho. Láska pre lásku a aj žiaľ pre žiaľ. Ale čo ak žiadne také miesto na svete nemáme?
Na začiatku sme sa zoznámili so Sabínou, hlavnou hrdinkou tohto príbehu. Mala som jej chuť streliť jednu facku. Možno aj dve. Hoci si zažila šok, ktorý by som asi prežívala rovnako, odišla bez toho, aby svojej najlepšej kamarátke niečo povedala.
Viem, že každý človek musí mať svoju 13tu komnatu, ale najlepšia kamarátka je pre mňa ako sestra. Moje druhé ja. Vie o mne všetko, nie je to človek, čo by ma súdil, ale vždy je tu pre mňa.
Tak ako ja pre ňu. Ak by som sa nachádzala v situácií ako Sabi, neviem presne povedať, akoby som reagovala. Avšak viem s určitosťou povedať, že moje kroky by smerovali k najlepšej priateľke.
Jej impulzívnosť som osobne vnímala ako veľké negatívum. V niektorých situáciách musíme najprv premýšľať a až potom konať. Sabi mi prišla v tomto iná. Charakter jej to však neoslabilo. Stále bola silná žena, ktorá má právo na lásku a šťastný život.
Treba iba pochopiť, že pred problémami sa nedá utiecť. Vždy si nás nájdu. Iba ak sa im naučíme čeliť, môžeme nad nimi zvíťaziť. Iba vtedy môžeme byť šťastní.
Vďaka kvalitne prepracovaným monológom hlavnej hrdinky, ktoré sa jej diali v hlave, sme mohli zažiť smútok, radosť, zmätenosť, chaos, lásku, očakávanie, sklamanie, vzrušenosť. Všetko. Prešili sme s ňou niekoľko mesiacov. Veľmi mi prirástla k srdcu.
Vážila som si, že napravila svoju dôveru v iných a po čase bola ochotná povedať Kingovi, čo sa stalo. Nevravím, že je dôležité na počkanie povedať všetkým všetko, ale človek v sebe nemôže negatívne pocity dusiť dlho. Zničí ho to. King zachránil Sabi v poslednej chvíli.
To nás privádza ku Kingovi, Richardovi, pre mňa ku krásnemu, empatickému, vášnivému, zodpovednému mužovi. Každá z nás po takom mužovi túži. Realita nie je vždy ideálna. Tento náš rozprávkový kráľ by splnil žene (Sabi) všetko, čo jej na očiach vidí.
Muž, ktorý čaká na každú z nás. Netreba dať na prvý výber, svoju voľbu treba zvážiť. Vzťah, nech ho nazveme akokoľvek, musí mať pevné základy. Lásku, rešpekt, úctu, kompromisy. Presne tieto piliére sa snažil King tvrdohlavo budovať, hoci Sabi nechcela.
Hoci odmietala ich spoločnú prítomnosť a budúcnosť. Nevzdával sa a jeho ctižiadostivosť, túžba a láska ho poháňali vpred. Niečím podobným som si prešla aj ja. Nevzdávala som sa, bola som trpezlivá a dočkala som sa. Presne to si zažil aj náš King.
Myslíte si, že taký scenár môže byť iba vo vymyslenom príbehu? Táto kniha má s realitou viac spoločné, než len pár riadkov. Každý sa v nich vieme nájsť.
Spisovateľka gradovala dej výborne, minimálne mňa držala v napätí a očakávaní, čo bude ďalej. Vytvorila som si istú závislosť a potrebovala som vedieť, ako sa dej skončí.
Musím však s potešením povedať, že dej v tejto knihe nie je úplne vygradovaný. Ak očakávate definitívny koniec, ste na omyle. Gabrielle si pre nás pripravila aj druhé pokračovanie príbehu V dobrom aj v zlom, ktoré nazvala …aj v tom najhoršom.
Čím je tento príbeh iný?
Okrem spleti osudov, dynamickým životom mladých ľudí, je to určite láska rovnakého pohlavia. Láska dvoch mužov je v mnohých krajinách a pre mnohých ľudí tabu aj v 21. storočí.
Láska rovnakého pohlavia bol nápad s veľkým potenciálom, ktorý bol využitý maximálne. Autorka sa nezľakla zodpovednosti, ktorú mala v rukách a nesklamala nás.
Rada by som bola ešte chvíľu sentimentálna. „Všetko na svete je také ťažké, ako len dopustíš, aby to ťažké bolo.“ Autorka vložila slovám veľkú silu. Podobných životom overených múdrostí v knihe nájdeme veľa.
Gabrielle sa zodpovedne postavila k problému, ktorý si stanovila a čitateľovi bol dopriaty maximálny zážitok. Ako som v nedávnom tipe na knihu, Povedal, že budem šťastná, spomínala, že málokedy mi ulahodí moderná slovenská literatúra, našla som ďalšiu, ktorá za to stojí.