Letné nástrahy

Slnko, voda, vietor, hory, lúky, pláže, sladká i slaná voda. A k tomu úpal, prechladnutia, zápaly, uštipnutia, poranenia. Pred letnými nástrahami varujú lekári a odporúčajú letnú lekárničku.

Úpal

Pobyt na prudkom slnku počas celého dňa môže spôsobiť prehriate organizmu. Ohrozenie predstavuje najmä pre deti a seniorov.

Chrániť sa dá:

  • pokrývkou hlavy
  • dostatočným príjmom tekutín
  • obmedzením pobytu na priamom slnku, najmä počas poludnia

Prejavom úpalu je nevoľnosť, zvracanie, bolesť hlavy, slabosť.  Postihnutého treba uložiť do chládku, dávať vlažné zábaly na telo alebo končatiny, podávať dostatok tekutín.

Letný úpal je forma ochorenia z tepla spôsobená nadmerným vystavením organizmu vysokým teplotám, najmä počas letných mesiacov. Môže spôsobiť vážne zdravotné problémy vrátane dehydratácie, vyčerpania z tepla, kŕčov z tepla a dokonca aj smrť. Úpal je vážna lekárska pohotovosť a treba ho okamžite liečiť.

K úpalu dochádza, keď teplota telesného jadra stúpne na vyššiu teplotu. Môže sa to stať, keď sa telo nedokáže ochladiť potením alebo inými mechanizmami. Medzi príznaky úpalu patrí bolesť hlavy, závraty, zmätenosť, nevoľnosť, zrýchlený tep a bezvedomie.

Riziko úpalu sa zvyšuje v letných mesiacoch, keď sú teploty vyššie. Medzi ohrozené patria dojčatá, malé deti, starší ľudia a ľudia s určitými zdravotnými problémami, ako sú napríklad srdcové ochorenia. Zvýšenému riziku sú vystavení aj ľudia, ktorí sú fyzicky aktívni vonku.

Letné prechladnutie

Letné prechladnutia predstavujú pre mnohých ľudí nepríjemnú realitu. Napriek teplému počasiu sú letné prechladnutia bežné, pretože mnohé vírusy sú aktívne aj počas letných mesiacov.

Hoci letné prechladnutia bývajú zvyčajne miernejšie ako prechladnutia v zimných mesiacoch, stále spôsobujú celý rad nepríjemných príznakov.

Horúce dni a studené nápoje, zmrzlina, prudké zmeny teploty medzi vonkajškom a klimatizovanými priestormi a fúkajúce ventilátory. To sú najčastejšie príčiny prechladnutia horných dýchacích ciest:

Až v 90% za letné prechladnutie zodpovedajú vírusy. Tu platí, že s doktorom, či bez doktora liečba trvá 7 – 10 dní. Potrebný je kľud na lôžku, dostatok vitamínov, pri teplote antipyretiká. Pri bolesti hrdla antiseptiká (kloktadlá, pastilky), pri nádche kvapky do nosa (degongestívne), antitusika na suchý kašeľ alebo mukolytiká na kašeľ.

Letné prechladnutie môže spôsobiť ktorýkoľvek z viac ako 200 vírusov, ktoré sú známe ako pôvodcovia prechladnutia. Najčastejším vinníkom je:

  • rinovírus, ktorý je zodpovedný za 30 až 50 % všetkých prechladnutí.
  • Medzi ďalšie vírusy, ktoré môžu spôsobiť letné prechladnutie, patria adenovírusy, koronavírusy a respiračné syncyciálne vírusy.

Ak lekár zistí bakteriálnu infekciu, nasadí vhodné antibiotiká.

Zápaly močových ciest

Infekcie močových ciest (IMC) bývajú v letných mesiacoch veľmi časté, čo spôsobujú rôzne faktory. Jednou z najčastejších príčin infekcií močových ciest v lete je dehydratácia.

Horúčavy a vlhkosť v letných mesiacoch môžu spôsobiť, že ľudia sa dehydratujú rýchlejšie ako zvyčajne. Keď telo nemá dostatok tekutín, môže to spôsobiť, že sa v močových cestách ľahšie rozmnožia baktérie, čo vedie k zápalom močových ciest.

V horúcich dňoch býva príjemné chodiť naboso, sadnúť si na chladný múrik, v mokrých plavkách posedieť v bufete. To však často vedie k nepríjemnému častému nutkaniu na močenie či páleniu a rezaniu pri močení.

Základom je prevencia:

  • obúvať sa
  • prezliekať si suché plavky

Keď sa problémy už objavia, pomôže urologický čaj. Treba však vypiť 2 – 3 litre za deň. Vhodné sú aj extrakty z brusníc, ktoré majú liečivý účinok.

V prípade horúčky, bolestí v podbrušku, prítomnosti krvi v moči treba vyhľadať lekára. Liečenie si zrejme bude vyžadovať silnejšiu liečbu.

Pokazený žalúdok a hnačka

Hnačka je nepríjemný tráviaci problém, ktorý postihuje mnoho ľudí počas letných mesiacov. Hoci ju môže spôsobovať viacero rôznych príčin, medzi najčastejšie príčiny hnačky v lete patrí dehydratácia, otrava jedlom a vírusová gastroenteritída.

V lete a v horúčavách sa potraviny rýchlo kazia, trvá tak aj vyššie riziko vzniku tráviacich ťažkostí. Zdrojom nákazy bývajú aj špinavé ruky a kontaminovaná voda.

Nákaza sa prejaví bolesťami žalúdka, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha, hnačkou. Niekedy sa pridruží teplota a bolesti kĺbov.

Častou príčinou hnačky v lete je otrava jedlom. Konzumácia potravín, ktoré zostali na slnku alebo sa pokazili, môže mať za následok otravu jedlom a toxíny uvoľnené baktériami môžu spôsobiť hnačku.

Ďalšou častou príčinou hnačky v lete je vírusová gastroenteritída. Ide o infekciu žalúdka a čriev spôsobenú vírusom, ktorá môže spôsobiť vodnatú hnačku, zvracanie a kŕče v bruchu.

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť vírusovej gastroenteritíde, je dodržiavať správnu hygienu, napríklad často si umývať ruky a vyhýbať sa kontaktu s chorými ľuďmi.

Pri hnačke treba držať diétu

Treba dodržiavať diétu a prijímať dostatok tekutín. Pri diéte treba piť čierny nesladený čaj, nesýtenú minerálku, pri veľkých stratách tekutín dostať v lekárni kúpiť tzv. rehydratačný roztok, ktorý dodá telu základné minerálne látky a energiu.

Treba tiež dodržiavať aj ďalšie diétne opatrenia – sucháre, varená ryža, varená mrkva. Z jedálnička na pár dní vylúčiť všetky tuky, dráždivé jedlá, alkohol, kávu, obmedziť príjem sladkostí. Užívanie probiotík napomôže úprave črevnej flóry a úprave trávenia.

Väčšinu črevných infekcií možno liečiť diétnymi opatreniami, len vo výnimočných prípadoch treba podávať antibiotiká, a to tiež až po mikrobiologickom určení patogéna. Pred žltačkou typu A a B môže vytvoriť celoživotnú ochranu očkovanie.

Uštipnutie hmyzom, plazom

Leto so sebou prináša teplejšie počasie a zvýšený výskyt vonkajších aktivít, čo často vedie k zvýšenému počtu uštipnutí hmyzom. Uštipnutie hmyzom býva nepríjemné a otravné, ale v niektorých prípadoch aj nebezpečné. Je dôležité pochopiť, čo spôsobuje uštipnutie hmyzom a ako sa pred ním chrániť.

Komáre sú jedným z najbežnejších druhov hmyzu, ktorý v lete štípe. Priťahuje ich pot a tmavé farby, preto je dôležité nosiť svetlé farby a pri pobyte vonku používať repelenty proti hmyzu. Uštipnutia komárov sú svrbivé a nepríjemné.

Kliešte sú ďalším druhom hmyzu, ktorý je v lete bežný a žijú najmä v lesnatých oblastiach. Môžu sa prichytiť na oblečenie a kožu a živia sa krvou. Kliešte môžu prenášať nebezpečné choroby, ako je napríklad lymská borelióza, preto je dôležité mať o nich prehľad a podniknúť kroky na svoju ochranu.

Pri uštipnutí hmyzom obyčajne v mieste vpichu vzniká opuch, začervenanie, svrbenie alebo bolesť. Prvá pomoc vo forme prikladania studených obkladov je najjednoduchšia. V lekárni sú k dispozícii rôzne gély, mastičky s protisvrbiacim, chladivým efektom.

Poprípade je možné užiť aj tabletku – antihistaminikum, čozmierni uvedené prejavy. Navyše, pri alergii na uštipnutie hmyzom je potrebné mať so sebou vždy po ruke predpísaný tzv. protišokový balíček (môže ho predpísať alergológ, dermatológ).

Po uhryznutí hadom je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára.

Vytknutie členku, oškreté koleno

Viacej pohybu v letných mesiacoch prináša so sebou zvýšené riziko úrazu. Môže to byť vytknutý členok, bolesť kolena, opuch brániaci v pohybe.

Pomôže masť s protizápalových a protiopuchovým účinkom a elastický obväz na fixovanie končatiny. Taktiež ľadové obklady prinášajú úľavu.

Poranený kĺb si vyžiada niekoľko dní až týždňov kľudový režim, kým bude schopný plného pohybu.

Odrenina väčšieho rozsahu je vždy nepríjemná – bolí, páli, nedovolí kúpať sa a športovať pár dní. Je potrebné ju vždy vyčistiť a vydezinfikovať. Najmä oškretie alebo poranenie hlbšieho charakteru a znečistené zeminou je nebezpečné pre riziko tetanu. Jeho pôvodca (baktéria Clostridium tetani) sa bežne nachádza v zemine, alebo v prachu.

V prostredí rany bez prístupu kyslíka sa tvorí neurotoxín, ktorý spôsobuje smrteľné poškodenie nervového systému. Najjednoduchšou prevenciou je pravidelné preočkovanie proti tetanu u praktického lekára každých 15 rokov.

Alergia na slnko

Ľudia, ktorí sú zasiahnutí alergiou na slnko, prebiehajú funkčné zmeny v procesoch kože. Až 90 % z alergických prejavov spôsobuje škodlivé UV žiarenie. Symptómy alergie na slnko sa môžu pohybovať od miernych až po závažné a môžu sa objaviť v priebehu niekoľkých minút alebo hodín po vystavení slnku.

Hlavnými príznakmi alergie na slnko sú:

  • Sčervenanie a vyrážka
  • Opuch
  • Pľuzgiere
  • Žihľavka

Primárnym prístupom k zvládaniu slnečných alergií je ochrana pred slnkom. To zahŕňa nosenie širokospektrálneho opaľovacieho krému s vysokým SPF, ochranný odev a klobúky na minimalizáciu priameho slnečného žiarenia.

Domáca letná lekárnička

Tu je zoznam základných položiek, ktoré by nemali chýbať v žiadnej lekárničke:

  • liek na teplotu (paracetamol)
  • nosné kvapky
  • antiseptiká na kloktanie alebo vo forme pastiliek
  • lieky na hnačku – adsorbencium (Smecta)
  • črevné dezinfekcium (Endiex)
  • antidiarrhoikum (Imodium)
  • probiotiká
  • rehydratačný roztok (napr. Kulíšek)
  • lieky proti bolesti – analgetiká
  • liek proti alergickej reakcii po uštipnutí – antihistaminikum
  • dezifekčný prostriedok na povrchové poranenie
  • náplasť
  • elastický obväz
  • krém na opaľovanie
  • Bio bronz pre zdravé opaľovanie
  • pokrývka hlavy
  • slnečné okuliare

Každý si však môže zabaliť niečo navyše, čo je potrebné pre jeho zdravotný stav. S dobrou prípravou sa dá každý problém zvládnuť jednoduchšie.