Uzavrite nedokončené veci

Streda, 04. Júl 2013, 00:04, Zverejnil

Nikto z nás nemôže zmeniť včerajšky,

ale všetci môžeme zmeniť zajtrajšky.“

(Colin Powell)

 businessman-crossing-the-finish-line-image-by-royalty-free-corbis

Nedokončené veci predstavujú v našom živote všetko, s čím sme sa doposiaľ nevysporiadali. Patria sem právne a finančné problémy, problémy vo vzťahoch, zdravotné a profesijné problémy atď. Nechávame ich narastať, až nás nakoniec prevalcujú. Dôvodom, prečo mnohí z nás nedokončené veci odkladajú je strach. A ten spôsobuje, že strácame pevnú pôdu pod nohami a prestávame si veriť. Určite mi dáte za pravdu, ak poviem, že dokončené úlohy nám dávajú veľkú dávku energie a sebavedomia, sebaistotu, skvelý pocit z dobre vykonanej práce, sme na seba hrdí, že sme úlohu dotiahli do víťazného konca.Ale…koľkí z nás úlohy skutočne dokončia, dotiahnu do záverečnej fázy?

Vnímate vo vašom živote oblasti, kde ste nechali nedokončené projekty? Kde sa vám nepodarilo dospieť k záveru? Tak s tým rýchlo niečo urobte. Najlepšie bude dokončiť ich. Ak neuzavriete minulosť, nie ste natoľko voľní, aby ste sa mohli chopiť prítomnosti.

Nedokončené veci často predstavujú oblasti v našom živote, kde máme bloky alebo strach, kde si neveríme. Máte na stole „kopec“ žiadostí a úloh, ktoré by ste najradšej odmietli, ale obávate sa, ako vás budú vnímať iní. Čo s tým? Pristihli ste sa pri tom, že odkladáte odpovede, aby ste nemuseli povedať nie? Zastavte to. Umelo sa vyhýbate nepríjemnostiam a nechávate narastať počet nedokončených záležitostí.

Ak je neporiadok na písacom stole

znamením neporiadku vo vašej mysli,

aký význam má čistý stôl?“

(Laurence J. Peter)

Nevlečte za sebou na nohe bremeno. Netvárte sa, ako keby sa nič nedialo. Nežite vo svete fantázie. Nezatvárajte oči pred problémami. Nevyčkávajte a neprešľapujte na mieste. Vaša situácia sa tým ani nepohne dopredu a ani nevyrieši.  Stále budete paralyzovane stáť na jednom mieste. Pohnite sa z miesta. Postavte sa problémom čelom a začnite ich riešiť. Nevyhýbajte sa konfrontácii s realitou. Skočte do strachu.

Pýtajte sa sami seba: „Čo je potrebné urobiť, aby som túto úlohu naozaj dokončil/a?“

 20-2-7705871

1. Revízia. Prvým krokom je urobiť si inventúru a zistiť, čo dlho odkladáte, čo sa vám kopí, a čo je potrebné dokončiť a definitívne uzavrieť. Zoznam toho, čo vás rozčuľuje. Môže sa jednať o drobnosti. Napíšte si zoznam, myslite na papieri. Váš zoznam môže obsahovať nasledujúce: nedodržané sľuby, nezaplatené dlhy, neporiadok v garáži, dlhodobo nepoužívané veci, osobné vzťahy, nedokončené projekty, prejaviť niekomu uznanie, odpustiť atď.

2. Rozhodnite sa. Potom sa rozhodnite, že to dokončíte. Zaviažte sa k tomu. Rozhodnite sa, že urobíte, nahradíte alebo sa zbavíte aj vecí, ktoré vás denne rozčuľujú a nútia vás na ne myslieť.

3. Naplánujte si to. Stanovte si stratégiu ako to dokončíte, kedy alebo dokedy a či k tomu budete potrebovať niekoho iného alebo to zvládnete sám/a.

4. Pustite sa do toho. Všetko si naplánujte a potom to jednoducho urobte. Neodkladajte to. Nečakajte na vhodnejšiu dobu. 

5. Nezastavujte sa. To však neznamená, že musíte urobiť všetko naraz. Každý mesiac sa zaoberajte vybratým problémom alebo problémami.

6. Dokončite to. Podstatné je, aby ste úlohu dokončili, dotiahli až dokonca.

Keď vypracete staré, vytvoríte si miesto pre niečo nové. Pre to „niečo“, čo by ste chceli mať v živote, si musíte urobiť miesto, a to nielen fyzicky ale aj psychicky. Ak neodstránite neporiadok a nepotrebné veci, ako by ste neverili svojim schopnostiam vyrobiť prostriedky na kúpu nových.  Musíte dokončiť minulosť.

Samostatnou témou v rámci uzavretia nedokončených vecí je odpustenie.  Ale to je téma, ktorej sa budem venovať na budúci týždeň.

Teším sa na vašu spätnú väzbu: .