Zmena si vyžaduje naše rozhodnutie
Streda, 03. Október 2013, 23:40, Zverejnil
„Ak sa chcete najlepšie rozhodnúť, tak sa rozhodnite pre správnu vec.
Najhoršie rozhodnutie vychádza z toho, že nič nespravíte.“
(Theodore Roosvelt)
Urobte svojmu mozgu láskavosť a nedovoľte mu „umierať“ v šedivej rutine a vo vašej „zóne pohodlia“. Doprajte mu dostatok priestoru na vyhľadávanie a spoznávanie nového, na objavovanie a pocit vzrušenia z dosahovania neznámeho, vyhoďte ho troška z „vychodených“ koľají. To je v skratke téma, ktorou som sa zaoberal vo svojom ostatnom príspevku. Dnes sa na to pozriem z iného uhla pohľadu. Na to, aby ste niečo vo svojom živote zmenili, je nutné spraviť „nejaké“ rozhodnutie. A to býva často veľmi náročné.
Ak máte pocit, že sa točíte stále dokola alebo prešľapujete na jednom mieste, dôvodom môže byť priveľa možností na výber pri rozhodovaní. Áno, znie to možno zvláštne, ale vždy, keď si nedokážeme vybrať z obrovského množstva možností, cítime sa neisto a prehrievame náš mozog. V podstate denne sa rozhodujeme a jedná sa o nekončiace sa možnosti voľby. Všetky možnosti, ktoré máme na výber, by mali byť pre nás prínosom, no polovica času, ktorý venujeme rozhodovaniu, nás jednoducho unavuje. Priveľa možností nás dokonca robí nešťastnými. Čo je však podstatné si uvedomiť, bez rozhodnutí sa nikam neposuniete a ostanete stáť na jednom a tom istom mieste. Na to, aby sa niečo zajtra udialo, sa dnes musíte rozhodnúť.
„Rozhodnutie dneška je realita zajtrajška.“
Skúste sa zamyslieť, ako reagujete, keď ste konfrontovaní s veľkým výberom. Neviem ako vy, ale ja si väčšinou nevyberiem a rozhodnutie odložím. Jednoducho veľký výber spôsobuje, že sa nevieme rozhodnúť. Aj keď sa najskôr môžeme potešiť, že máme na výber z viacerých možností, postupne sme viac a viac unavení a frustrovaní. Ak si máme vybrať jednu vec z veľkého množstva iných, väčšinou si nevyberieme nič. Obávame sa, že si vyberieme nesprávne a to správne ostane ležať bez povšimnutia. Čo ak tým niečo stratíme a premárnime nejakú príležitosť? Niekedy za rozhodovaním sa stojí aj riziko prijímania negatívnych výsledkov za cenu toho, že si tým zachránime kožu a vyhneme sa zbytočným konfliktom. Vyhýbanie sa následkom je často to najjednoduchšie riešenie.
„Ľudia, ktorí robia rozhodnutia, idú na vrchol.
Tí, ktorí v tom zlyhajú nejdú nikam.‘
(Bob Proctor)
Ako si zjednodušiť rozhodnutie:
- Jasne si zadefinujte, čo je jadrom, podstatou vášho rozhodovania. Pomenujte konkrétne čo riešite.
- Rozhodujte sa na základe faktov, nie na základe emócií.
- Prevezmite 100% zodpovednosť za svoje rozhodnutia a následné činy.
- Definujte si kritériá rozhodovania. Aké kritériá by ste mali zvoliť, aby ste dokázali vybrať to najlepšie riešenie. Na základe čoho sa budete rozhodovať?
- Vygenerujte čo najväčšie množstvo nápadov.
- Rozhodujte sa s ohľadom na vaše ciele (s ohľadom na vašu jasne zadefinovanú budúcnosť) a pod vplyvom hodnôt (poznajte svoju ústavu), podľa ktorých žijete. Nedovoľte iným, aby rozhodovali za vás.
- Ak neviete, čo by ste mali urobiť, tak jednoducho urobte prvú vec, ktorá vám napadne, verte svojim pocitom a intuícii.
- Naučte sa akceptovať, že neexistuje „správne“ alebo „nesprávne“ rozhodnutie. Je to len rozhodnutie. A vy ste urobili to najlepšie rozhodnutie, ktoré ste v danej chvíli urobiť mohli, vedeli a dokázali.
- Nikdy neľutujte žiadne svoje rozhodnutie, je to minulosť. Poučte sa, nájdite si to podstatné, čo ste sa z toho naučili a choďte ďalej.
- Ak sa už pre niečo rozhodnete a niečo si vyberiete, prestaňte sa zaoberať tým, či ste urobili správne alebo nesprávne a pohnite sa dopredu, začnite konať. Nie je dôležité, čo si vyberiete, dôležité je, že sa niekam pohnete, že budete mať smer, ktorým sa vyberiete. Rozhodnutie, ktoré ste urobili, musí byť prevedené do akcie.
„Rozhodnutie je len začiatok.
Len čo sa človek rozhodne, pohrúži sa v skutočnosti do mocného prúdu
a ten ho unáša na miesto, o ktorom v momente rozhodnutia vôbec nepremýšľal.“
(Paulo Coelho – Alchymista)
Teším sa na vašu spätnú väzbu: .