Ako urobiť kompletný detox od cukru a navždy zbaviť telo závislosti po sladkom? Vďaka tomuto budete zdraví ako nikdy!
Za nadbytočnú váhu je cukor viac zodpovedný než sacharidy a tuky. Ak konzumujete potraviny s vysokým obsahom cukrov ako sú sladené limonády, jogurty, sladkosti, pasterizované ovocné džúsy, raňajkové cereálie či šalátové dresingy, vaše riziko obezity sa neúmerne zvyšuje.
Cukry sú jednoduché sacharidy, ktoré sa veľmi rýchlo strávia a potom prudko zvyšujú úroveň krvného cukru. Problémom občas bývajú aj zdravé cukry ako ovocie ako mango, hrozienka, čisté ovocné džúsy či banány.
Príznaky vysokého príjmu cukru
- prechladnutie
- ospalosť
- bolesti hlavy
- hyperaktivita
- kvasinkové infekcie
- únava
- depresie
- zápaly dutín
- mentálna dezorientácia
Okrem toho pravidelný príjem nadmerného množstva cukrov môže viesť až k rakovine (zvlášť rakovine prsníka), cukrovke a chorobám srdca.
Čo sa deje v tele po konzumácii cukru
Hneď potom, ako cukor vojde do tela, sa využije na zvýšenie energetickej úrovne. Nepoužitá časť sa pretransformuje a uloží ako tuk. Cukor pridávaný do potravín nie je rovnaký ako ten, ktorý sa prírodne vyskytuje napríklad v ovocí. V črevách priamo reaguje s črevnými baktériami a zvyšuje úroveň hladiny krvného cukru. Veľmi rýchlo sa v tele mení na tuk a ten sa následne ukladá hlavne na stehnách, bokoch a na bruchu.
Rôzne výskumy dokonca dokázali, že cukor môže byť návykovější než niektoré tvrdé drogy!
Abstinenčné príznaky vysadenia cukru zahŕňajú:
- silná žiadostivosť po sladkom
- únava
- smútok
- chúlostivosť
- bolesti hlavy
Túžba po sladkom sa zvyčajne dostaví vtedy, keď niečo zjete.
V tej chvíli mozog dostáva signál, že konzumujete potravu a očakáva zvýšenie hladiny cukru, ktoré sa však nedostaví. Preto si ho začne vyžadovať. Časom sa táto žiadostivosť vytratí. Ak je pre vás spočiatku príliš silná, môžete namiesto úplného vyradenie postupne dávky cukru znižovať.
Okrem pominutia túžby po sladkom sa vám tiež výrazne zlepší zdravotný stav. Po ukončení 3. dňa si môžete celú kúru zopakovať. Okrem toho sa odporúča, aby ste do svojho jedálnička natrvalo zaradili viac listovej zeleniny. Každé ráno si tiež môžete dať 1 čajovú lyžičku medu.
Pre trvalú zmenu je vhodné tento 3 dňový plán vykonávať 50 dní vkuse.
Deň 1
Raňajky: 3 vajíčka (miešaná alebo varená) alebo 1 pohár nesladených ovsených vločiek s nejakým bobuľovým ovocím (maliny, černice, čučoriedky, jahody), mandľami a semienkami.
Olovrant: Jedna miska orechov (vlašské, lieskové, pekan a podobne).
Obed: kuracie prsia s mrkvou, varenou tekvíc, mandľami, cviklou, fazuľou, paštrnákom a kvakou
Večera: losos s opečenou brokolicou a hubami alebo iná dusená ryba s miskou – zelené fazuľky
Nezabudnite počas dňa piť dostatok tekutín, najlepšie čistej nebublinkové vody (2 až 3 litre denne).
Deň 2
Raňajky: 3 miešané vajíčka so špenátom alebo pohár nepřislazovaných ovsených vločiek s bobuľovitým ovocím a semienkami, prípadne mandľami
Olovrant: malú misku orechov (vlašské, lieskové, pekan, brazílske alebo ich mix)
Obed: nakrájané zelené a červenej kapusty spolu s nastrúhanou mrkvou, olivovým olejom, soľou, citrónom a to všetko ozdobené pokrájanou petržlenovou vňaťou alebo grilovaná cuketa so zelenou a červenou paprikou, jablčným octom, tymianovým dressingom a citrónom
Večera: pečená treska s opečenou ružičkový kelom, varené čínskej kapusty s kvakou alebo dusená zelenina s fazuľovú, prípadne šošovkové polievkou
Opäť, nezabudnite počas dňa piť dostatok tekutín, najlepšie čistej vody (2 až 3 litre).
Deň 3
Raňajky: omeleta z 3 vajíčok s krevetami a orechy, restovaná kel a Redkvičkový šalát alebo jeden pohár nepřislazovaných ovsených vločiek s mandľami, bobuľovým ovocím a semienkami
Olovrant: jedna malá miska zmesi orechov
Obed: Kurča pečené v rúre s čiernymi olivami, tymiánom a cibuľou alebo pečené kuracie stehná so šalviou, rozmarínom a citrónom
Večera: Cestoviny vyrobené z hnedej ryže s paradajkami, hubami a bazalkou alebo šampiňóny s cesnakovo – mäsovou omáčkou, zelerom, cibuľou, mrkvou, tymianom a bobkovým listom.
Ak chcete vymeniť sladené nápoje za niečo zdravšie, vhodné sú tieto:
čierna nesladená káva, ale nie viac ako jeden šálka denne nesladený zelený alebo bylinkový čaj, 3x denne
detoxikačná voda – do džbánu vody pridajte nakrájaný pomaranč, grapefruit, jahody alebo iné bobuľovité ovocie s trochou lístkov mäty alebo rozmarínu.
Lymfodrenáž ako detox
Netreba zabúdať na to, že detoxikácia tela, nielen od cukru, nemusí prebiehať len konzumáciou vhodných potravín. Veľmi účinnou formou detoxikácie je aj lymfodrenáž, ktorá sa sa môže zaradiť do rutiny každého človeka.
Lymfodrenáž pomáha stimulovať lymfatický systém, ktorý je dôležitou súčasťou procesu detoxikácie organizmu. Môže pomôcť zmierniť opuchy, zlepšiť krvný obeh, znížiť bolesti a odstrániť toxíny z tela.
Základom pitného režimu je ako vždy čistá voda (tak, aby spolu všetkých tekutín bolo 2 až 3 litre denne).
Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení.