12 tipov v starostlivosti o pleť
Pokožka a vlasy môžu vyzerať unavene a mdlo a toto je ideálny čas poskytnúť im dovolenku, ktorú potrebujú. Najdôležitejšie je začať s jednoduchými krokmi, ktoré môžu vytvoriť dobré trvalé návyky. Čo je pre pleť to najlepšie riešenie?
Všetci sú v poslednom čase o niečo viac vystresovaní a stres si skutočne môže vybrať daň na zdraví a pohode. Stres spúšťa v tele zápal, ktorý spomaľuje tráviaci systém.
To ovplyvňuje baktérie v čreve, ktoré môžu spôsobiť vzplanutie akné, ekzému, rosacey a psoriázy. Stres tiež vysušuje pokožku kvôli návalu adrenalínu a kortizolu.
Dodržiavanie denného režimu môže pomôcť zvládnuť stres a jeho vplyv na celkovú pohodu. Pravidelná starostlivosť o seba pomôže udržať pokožku a vlasy pružné, hydratované a zdravé.
Ako sa správne starať o svoju pleť
Pokožka je najväčší orgán v našom tele a je dôležité udržiavať ju hydratovanú a vyživovanú. Dôsledná rutina starostlivosti o pleť nielenže pomôže pokožke vyzerať skvele, ale tiež napomôže skvele sa cítiť.
1. Umyť si ruky pred umytím tváre
Podľa dermatológov sa baktérie, vírusy a alergény prenášajú z končekov prstov na pokožku. Takže predtým, ako sa človek dotkne svojej tváre, nemal by zabudnúť umyť si ruky.
Pokožka rúk je neustále vystavená prostrediu a baktérie sa na nej môžu ľahko hromadiť. Umývanie rúk pred spaním môže pomôcť znížiť riziko vzniku kožných problémov, ako sú ekzémy, kontaktná dermatitída a akné.
Umývanie rúk pred spaním môže tiež pomôcť znížiť riziko šírenia baktérií na iné časti tela. Mnohé baktérie a vírusy, ktoré môžu spôsobiť kožné infekcie, sa môžu šíriť priamym kontaktom s rukami. Umývaním rúk pred spaním môžu ľudia znížiť riziko kontaktu s týmito škodlivými zárodkami.
2. Neumývať si tvár horúcou vodou
Horúca voda môže podráždiť pokožku a odstrániť z nej prirodzené oleje, ktoré sú nevyhnutné na to, aby zostala zdravá. Na odstránenie čistiacich prostriedkov je lepšia vlažná voda.
Horúca voda otvára póry a spôsobuje pocit suchej, napätej a nepríjemnej pokožky. Tým, že zbavuje pokožku ochrannej vrstvy oleja, môže tiež zhoršiť existujúce kožné ochorenia, ako sú ekzémy, psoriáza a akné. Spôsobuje tiež začervenanie a citlivosť.
Okrem toho môže horúca voda spôsobiť, že pokožka je priepustnejšia, čo uľahčuje prenikanie baktérií a iných nežiaducich častíc do pokožky a spôsobuje infekciu. To môže byť obzvlášť nebezpečné pre osoby s oslabeným imunitným systémom.
Pri čistení tváre je dôležité používať vlažnú vodu, pretože je k pokožke šetrnejšia. Čistenie tváre pomocou jemného čistiaceho prostriedku a vlažnej vody pomáha odstrániť nečistoty, pot a olej bez toho, aby sa narušila prirodzená ochranná bariéra pokožky.
3. Začať od základov
Ako súčasť rutiny starostlivosti o pleť by mal mať človek aspoň tri základné produkty:
Používať čistiaci prostriedok určený pre svoj typ pleti. Použitie vhodného čistiaceho prostriedku môže mať veľký vplyv na to, ako sa pleť cíti a vyzerá. Pre pleť s akné je napríklad vhodná kyselina azelaová. Najlepšie je rutinné čistenie ráno a večer pred spaním, rovnako ako čistenie zubov.
Taktiež je lepšie vyhnúť sa drsným, obyčajným mydlám, ktoré môžu zbaviť pokožku jej prirodzených olejov. Oplatí sa používať radšej jemné čistiace prostriedky: testované dermatológmi a bez sulfátov.
Pre suchšiu pokožku preferovať produkty s prísadami, ktoré pomáhajú zmäkčiť a zvlhčiť pokožku, ako je aloe vera a harmanček. Ak je pokožka mastnejšia, produkty by mali mať ingrediencie, ktoré zanechajú pokožku sviežu, ako je šťavnatý pomaranč a grapefruit.
4. Hydratovať svoju pleť denne
Denný hydratačný krém so širokospektrálnym opaľovacím krémom je ideálny na každodennú starostlivosť o pleť. Ak má človek pocit, že potrebuje extra hydratáciu, môže pridať denné sérum s vitamínom C pod denný hydratačný krém.
Pri nákupe séra je dobré vyhľadať produkty s konopným olejom alebo inými kanabionidmi, ktoré sú známe svojimi kondicionačnými vlastnosťami. Konope je známe ako zázračná rastlina, pretože obsahuje fytonutrienty, hydratačné a zvlhčujúce vlastnosti. Na popularite získava aj CBD krém. Na hydratáciu je vhodý aj opunciový olej.
5. Peeling týždenne
Exfoliácia tváre môže odhaliť zdravšiu a žiarivejšiu pleť v priebehu niekoľkých minút. Je dôležité použiť aspoň raz týždenne, pretože pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky z povrchu pokožky. Na tento účel sú vhodné aj produkty, ktorých zložkou je salicylová kyselina.
V mladšom veku sa telo automaticky zbavuje kože aj v sprche. Pri starnutí sa však tento proces mení a spomaľuje. Peeling tiež pomáha odstraňovať bariéru, ktorá bráni produktom v starostlivosti o pleť a prenikaniu. Manuálna exfoliácia zanecháva pokožku hladšiu a zdravšiu.
Je lepšie hľadať produkty, ktoré sú jemné, ale majú silné exfoliačné zložky, ako sú čučoriedky, granátové jablko a bambusové semienka. Tieto typy prísad môžu pomôcť dosiahnuť jemnú a hladkú pokožku bez toho, aby ju poškodili.
TIP: Pozitívnymi účinkami na pleť a celkovú kondíciu pokožky je známy aj gua sha kameň. Ten sa využíva na hlbokú relaxáciu a revitalizáciu pleti, čo zlepšuje vzhľad a zdravie tváre.
6. Ílová maska
„Maskovanie“ môže byť veľmi prospešné, pokiaľ ide o boj s mastnou pokožkou. Nie je to niečo, čo treba robiť každý deň, ale aspoň raz za týždeň môže poskytnúť pokožke úžasné výhody.
Bentonitový íl je obľúbený typ ílu, pretože je známy svojimi absorbčnými a tonizačnými vlastnosťami. Odstraňuje mastnotu, nečistoty a odumretú pokožku. To pomáha predchádzať upchávaniu pórov, čo môže v konečnom dôsledku zabrániť vzniku vyrážok. Dobrá ílová maska by mala pomôcť zmenšiť aj vzhľad veľkosti pórov.
7. Pitie vody
Všetci vedia, že pitná voda je dôležitá pre zdravé telo, ale je tiež životne dôležitá pre zdravie pokožky. Keď je pokožka dostatočne hydratovaná, vyzerá hladko a má žiarivý lesk. Pomôže vytvoriť si na pracovisku kútik, ktorý bude pripomínať dodržiavanie pitného režimu.
Voda pomáha vyplavovať toxíny z tela a udržiavať pleť čistú. Pitie veľkého množstva vody udržiava pleť pružnú a hydratovanú, čo pomáha znižovať výskyt vrások a jemných liniek. Voda tiež zlepšuje pružnosť pokožky a zmierňuje zápaly.
Zároveň voda udržiava zdravý vzhľad pokožky tým, že dopĺňa prirodzené oleje v pokožke. Udržiava rovnováhu pH pokožky, čo pomáha predchádzať jej vysúšaniu a podráždeniu.
Tipy na starostlivosť o vlasy
Bez ohľadu na poveternostné podmienky, nezabúdajme na naše vlasy a pokožku hlavy. Tu sú najlepšie tipy na správnu starostlivosť o vlasy:
8. Dobrý spánok
Keď je človek v pokoji, jeho telo sa obnovuje. Dobrý a regeneračný nočný spánok je potrebný pre syntézu proteínov vo vlasoch a uvoľňovanie enzýmov a rastových hormónov, ktoré sú nevyhnutné pre celkové zdravie vlasov. Ideálny čas na spánok je aspoň 8 hodín denne.
9. Vyvážená a zdravá strava
Zdravá strava je kľúčom k zdravým vlasom. Proteín je nevyhnutný, pretože vlasy sa skladajú z tvrdého proteínu nazývaného keratín. Ten pomáha vytvárať silu nielen vlasom, ale aj pokožke a nechtom. Zamerať sa treba aj na stopové minerály, ako je meď, železo, horčík a selén, či na vitamíny E, D a C.
Tieto živiny sú dôležité pri tvorbe keratínu. Ovocie a zelenina bohaté na antioxidanty sú skvelým zdrojom vitamínov, rovnako ako zdravé tuky. Ryby sú tiež skvelou voľbou, pretože omega-3 mastné kyseliny podporujú rast vlasov.
10. Správny šampón
Pri nákupe je dôležité vybrať si šampón špeciálne pre svoj typ vlasov, ktorý ich pomôže posilniť. Spoločne s kondicionérom pomôže opraviť vlasy a vrátiť ich späť do silného a zdravého stavu. A to aj v takom prípade, ak niekoho potrápili vši vo vlasoch a liečba ich oslabila.
Nemal by obsahovať sulfáty. Výhodou je, ak je klinicky testovaný na zlepšenie pevnosti vlasov. Lepšie je vyhnúť sa výrobkom na chemickej báze, pretože môžu byť škodlivé. Mal by obsahovať šetrnejšie zložky, ako Aloe vera, bambucké maslo a mikroproteíny rastlinného pôvodu, ktoré pomôžu zjemniť a posilniť vlasy.
11. Častejšia výživa pre vlasy
Dokonca aj v dňoch, keď sa možno človek neumýva šampónom, ak sú jeho vlasy mokré, môže použiť nejaký kondicionér. Pomôže to uzamknúť v sebe toľko potrebnú vlhkosť. Keď sa voda vyparí, nanešťastie vytiahne vlhkosť z vnútra vlasovej stonky, čo v konečnom dôsledku spôsobí jej vysušenie a oslabenie.
Pomôže týždenná hĺbková kondicionačná kúra, vrátane domácej kúry, ako je táto:
- 4 polievkové lyžice kokosového oleja
- 2 polievkové lyžice zohriateho čistého medu a jedného malého zmiešaného zrelého avokáda (ak sú vlasy dlhšie, možno pridať extra kokosový olej)
- naniesť na čerstvo umyté, uterákom vysušené vlasy
- nasadiť si sprchovú čiapku a pred opláchnutím nechať pôsobiť približne 20 minút. Je to skvelá alternatíva ku kondicionérom zakúpeným v obchode
Kondicionér je najlepšie nanášať na končeky vlasov. Domáca maska sa môže nanášať aj ku korienkom, aby sa vyživila najmä pokožka hlavy. Pozor však na časté používanie, pretože oleje vlasy zaťažujú-
12. Antioxidanty pre pokožku a hydratácia
Vplyvy prostredia a starnutie pokožky je žiaľ neúprosné. Netreba zabúdať svoje telo vyživiť kvalitnými krémami na ruky a telo s antioxidantami ako je aloe vera, bambucké maslo.
Takisto pri sprchovaní je dôležité používať kvalitný sprchovací gél s neutrálnym pH, bez parabénov a sulfátov, taký, ktorý pokožku hydratuje a nie vysušuje.
Jar je ideálny čas ako začiatok zdravej rutiny starostlivosti o seba. Trvá to len pár minút a čím viac to človek robí, tým to bude jednoduchšie. Po vykonaní tejto rutiny počas niekoľkých týždňov sa pokožka a vlasy poďakujú tým, že odhalia svoju žiarivosť.