10 zlozvykov, ktoré najviac ubližujú vášmu mozgu a vy sami ich robíte každý deň.

Jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele je mozog. Orgán, ktorý je hlavným ovládačom nášho tela. Myslíte niekedy na to, že svojimi každodennými činnosťami a prijímanou stravou ovplyvňujete aj svoj mozog?

Váš mozog je dátové centrum a vodca vášho tela.

Mozog ukladá všetky potrebné informácie a je zodpovedný za všetko, čo robíte. Jeho jemná štruktúra môže byť ľahko poškodená, nesprávnou stravou a životným štýlom si môžete spôsobiť silné zdravotné problémy a zbytočné komplikácie.

V tomto článku sa zameriame na 10 návykov, ktoré ubližujú vášmu mozgu a vy sami ich možno takisto robíte.

1) Vynechávanie raňajok

Neustále počujete, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa a má to aj svoj dôvod. Po dlhom spánku, kedy neprijímate takmer 8 až 10 hodín žiadnu stravu, je vaše telo vyčerpané. Mozog nemá žiadne živiny, z ktorých by ráno pracoval. Veľkou chybou je vynechávanie raňajok. Hladní idete do práce, a až dve hodiny po zobudení sa naraňajkujete. Vtedy je už trošku neskoro. Hladinu cukru v krvi klesá, ste unavení hneď ráno a váš mozog chradne. Ubližujete nielen mozgu ale aj celému organizmu.

TIP: Doprajte si na ráno aspoň niečo ľahké, ako ovocie, jogurt alebo protéinový nápoj. Vaše telo sa prebudí a mozog s ním.

2) Nedostatok spánku

Odumieranie mozgových buniek podporuje tiež to, pokiaľ dlhšie časové obdobie zanedbávate svoj spánok a prežívate časté budenie sa v noci v tú istú hodinu. Spánok zaisťuje pravidelný odpočinok pre vaše telo a rovnako aj mozog si behom neho odpočinie a zregeneruje sa. Doprajte si pravidelný aspoň 8 hodinový spánok.

3) Konzumácia cukru

Príliš veľká konzumácia cukru takisto poškodzuje váš mozog. Snažte sa čo najviac znížiť spotrebu cukru, hoci dobre vieme, že cukor je takmer v každom jedle. Konzumácia cukru vo veľkom množstve môže narušiť schopnosť vášho tela vstrebávať živiny a bielkoviny. Príliš veľká spotreba cukru spôsobí, že vaše telo začne trpieť podvýživou, čo môže narušiť aj funkcie vášho mozgu. Týmto spôsobom vaše telo aj mozog začne ,,hladovať“ bez toho aby ste o tom vedeli.

4) Prejedanie sa

Prejedanie sa vedie nielen k príbytku na váhe, obezite a civilizačným ochoreniam, poškodzuje aj vaše sebavedomie a rovnako poškodzuje váš mozog a znižuje mentálnu činnosť.

5) Fajčenie

Každý z nás si je vedomý toho, ako moc fajčenie ubližuje ľudom a to aj tým, ktorí fajčia pasívne. Fajčenie je v dnešnej dobre pre ľudí veľmi lákavé, avšak spôsobuje problémy, ktoré ubližujú aj vášmu mozgu. Fajčiari majú väčší sklon k vzniku Alzheimerovej choroby a ďalších ochorení.

6) Zakrytá hlava behom spánku

Spíte se zakrytou hlavou? Môže to znieť divne, ale skutočne existuje pár ľudí, ktorí týmto spôsobom zaspávajú. Tento zvyk znižuje príjem kyslíka behom noci a vaše telo trpí nedostatkom kyslíka, čo sa týka aj vášho mozgu. Existuje takisto riziko zvýšeného dýchania oxidu uhličitého.

7) Znečistené ovzdušie

Správnu funkciu mozgu zaisťuje aj kvalitný a pravidelný prísun množstva kyslíka, avšak na druhej strane neustále vdychovanie znečisteného ovzdušia ovplyvňuje činnosť nášho mozgu negatívnym spôsobom. Preto sa odporúča aspoň 2 krát do týždňa ísť na prechádzku do lesa alebo voľnej prírody. Vaše telo aj mozog sa vám poďakuje.

8) Neoddýchnete si keď ste chorí

Pokiaľ ste chorí, či už je to chrípka alebo iná choroba, snažte sa nepracovať, nepremýšľať a predovšetkým si odpočiňte. Choré a slabé telo potrebuje stopku na akúkoľvek mozgovú činnosť. Choroba je znamením preťaženého tela, preto je dôležité dostatočne oddychovať a dať telu priestor na regeneráciu a obnovu poškodených buniek.

9) Komunikačné problémy

Diskusia pomáha udržať mozog v kondícii a teda sa môže neustále rozvíjať. Inteligentné konverzácie stimulujú vznik nových nervových spojení, čo je pre náš mozog viac než dobré.

10) Nedostatok rozmýšľania

Proces myslenia podporuje pozitívne zmeny v mozgovej kôre. Je to mocný nástroj pre vývoj a samotné fungovanie tohto mocného orgánu zvaného mozog. Pokiaľ ste chorí a vyčerpaní, je dôležité aby váš mozog odpočíval a s ním celé telo. Ak ste naopak zdraví a plní energie, rozvíjajte svoje myslenie a stimulujte mozgové funkcie, tým že budete napríklad čítať zložitejšiu literatúru, premýšľať hlbšie nad vecami, uvažovať alebo len tak riešiť nejaké logické príklady. Týmto spôsobom váš mozog ,,nezakrpatí“ a bude vám slúži až po starobu.

Náš mozog je jedinečný orgán a stále o ňom vieme pomerne málo. Ak sa budete riadiť našimi radami, budete svoj mozog využívať najlepšie ako sa len dá.

Zdroj