10 kníh z obdobia 2. svetovej vojny, ktoré si musíte prečítať
Literatúra z obdobia 2. svetovej vojny je stále žiadaná. Slovenské vydavateľstvá neváhajú a čitateľom prinášajú napínavé osudy ľudí, vďaka ktorým nezabudneme.
Myslím si, že kto nepozná svoju históriu, je odsúdený prežiť ju opäť. Preto som veľmi rada, že sa ľudia stále aktívne zaujímajú o túto tematiku. Zozbierala som 10 najčastejšie opakujúcich sa príbehov z komentárov. Ktoré príbehy by ste si mali prečítať?
1. Byl jsem Mengeleho asistentem
Tento knižný titul nie je podľa môjho názoru na slovenskom knižnom trhu až tak známy, ale sú obdobia, kedy zažíva svoje vlny a kompletne sa vypredá jeho náklad. Mapovala som trh a kniha je stále dostupná v kníhkupectve Auraknihy.sk.
Autor knihy, Nyiszli, sa do koncentračného tábora dostal v prvých transportoch milióna maďarských židov určených k likvidácii. Všetky tieto skutočnosti opisuje autor bez emócií a akéhokoľvek preháňania ako priamy svedok.
Vo svojej výpovedi uvádza fakty o prevádzke v koncentračnom tábore, počnúc selekciou po príchode väzňov, ktorú osobne vykonával Mengele.
Za svojho asistencia si vybral autora po tom, čo sa prihlásil na jeho výzvu, aby sa spomedzi lekárov z transportu prihlásili tí, čo študovali medicínu na nemeckých univerzitách a dokonale ovládajú patologickú anatómiu a vyznajú sa v súdnom lekárstve.
Dr. Nyiszli podrobne uvádza náplň práce, ktorú musel vykonávať, prevádzku plynových komôr a tiež život členov zvláštneho komanda a väzňov – lekárov, s ktorými býval v budove krematória.
2. Odsúdení prežiť
3. Moje skutočné meno je Hanna
Príbeh približuje prežívanie Hanny a jej rodiny počas druhej svetovej vojny. Ako Židia to nemali vôbec jednoduché a všetko dobré i zlé na ich každodennom živote sme videli hneď z prvej ruky. Prídel jedla, útek pred SS jednotkami či skrývanie sa v jaskyni.
Celý čas som mala na pamäti slová ako odvaha, chuť žiť, túžba po slobode. Obdivujem ich. Hoci ide do istej miery o fiktívny príbeh pre mládež, autorka sa inšpirovala skutočnými rodinami a udalosťami, ktoré sa vo vojne prihodili ľuďom z malých ukrajinských miest.
Veľkú úlohu tu zohral rozprávač, ktorý nás neodmysliteľne sprevádzal celým dejom. O tejto knihe netreba hovoriť, tú si treba prečítať. Hanna, adolescentná mladá slečna, preukázala toľko odvahy, múdrosti, zrelosti a dobra, že si ma v momente získala.
Nemali by sme zabúdať na dobrých ľudí (aj z tejto knihy) a na to, že si musíme pomáhať aj v tých najťažších chvíľach.
4. Tetovač z Auschwitzu
5. Mengeleho dievča
Dlho som tejto knihe odolávala. Na začiatku ma odrádzali ohlasy, ktoré sa na mňa valili z každej strany. Bolo mi hneď jasné, že Mengeleho dievča je silný príbeh, ale moja povaha by také čítanie zrejme nezvládla.
Nakoniec som sa raz v noci na to odhodlala – celú som ju preplakala. “Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode” Kniha rozpráva príbeh Violy Fischerovej, ktorá prežila 4 koncentračné tábory.
Popri nej sa do deja dostávajú aj osudy ľudí, ktorých Viola poznala alebo stretávala. Nedokázala som pochopiť, prečo ľudia robili to, čo robili. Obdivovala som ľudskú odvahu a chuť žiť.
Viola sa dotkla môjho srdca a s určitosťou viem povedať, že si jej život navždy zapamätám. Text nie je písaný jednoduchým štýlom a nie vždy nahliadame len na Violine bolestivé spomienky, ale aj tak odporúčam knihu prečítať. Toto je jedna z tých, ktoré by sme si mali prečítať.
6. Príbeh pôrodničky
7. 999 Neobyčajné ženy z prvého oficiálneho transportu do Osvienčimu
25.3.1942 takmer tisíc mladých židovských žien nastúpilo do prvého transportu v Poprade. Prihlásili sa (ne)dobrovoľne na prácu, pretože dúfali, že o pár mesiacov budú naspäť. Prežilo len pár z nich.
Mám pocit, že o prvom vlaku z Popradu sa začalo hovoriť len v posledných rokoch. Na túto tému som videla niekoľko dokumentov. Som rada, že si môžeme rozšíriť vedomosti aj vďaka tejto knihe.
Moje emócie tak ožili opäť a ja som nechápala, ako sa toto mohlo diať. Túto knihu nedokážem ohodnotiť. Môžem vám len povedať, že si ju určite prečítajte a nezabudnite na ženy, o ktorých píše Heather Dune Macadam.
8. Zlatovlásska
9. Na smrť a Na smrť 2
Stanú sa z nich priatelia na život a na smrť? Dvaja nerozluční priatelia sú nútení emigrovať zo Slovenska. Jeden sa ocitne v New Yorku stane sa súčasťou židovského gangu. Druhého osud zavedie do Mníchova, kde sa mení na beštiálneho dôstojníka SS.
Veľa mien, veľa nečakaných zvratov, veľa emócií. Po prečítaní knihy Na smrť budete chcieť určite siahnuť aj po pokračovaní – Na smrť 2.