Intolerancia na laktózu – bezlaktózové výrobky ako alternatíva
Intolerancia na laktózu je jeden z najčastejších problémov pri trávení. Mnohí nemusia tušiť, že ňou trpia. Jej príznaky sa rôznia od prípadu k prípadu. Ako zistiť, či má človek laktózovú intoleranciu a akými potravinami nahradiť obľúbené mliečne výrobky?
Laktózová intolerancia je porucha trávenia spôsobená neschopnosťou stráviť laktózu – prirodzený cukor, ktorý sa nachádza v mlieku a iných mliečnych výrobkoch. Toto ochorenie postihuje milióny ľudí na celom svete a dokáže znepríjemniť každodenný život.
Pri konzumácii mliečnych výrobkov telo neprodukuje dostatok enzýmu známeho ako laktáza. To spôsobuje, že molekuly cukru laktózy nie sú schopné rozložiť sa na menšie časti, ktoré sa môžu vstrebať do krvného obehu.
Namiesto toho prechádza nestrávená laktóza cez tráviaci systém, kde ju kvasia baktérie. To spôsobuje nepríjemné príznaky, najčastejšie bolesti a kŕče v žalúdku, nadúvanie a plynatosť.
Medzi ďalšie časté príznaky patrí:
- nevoľnosť
- zvracanie
- hnačka
- bolesti hlavy
Príznaky sa zvyčajne objavujú 30 minút až dve hodiny po konzumácii mliečnych výrobkov.
V niektorých prípadoch, zvyčajne u detí mladších ako päť rokov, však môže dôjsť k závažnej alergickej reakcii, tzv. anafylaxii. Zvyčajne sa objaví v priebehu niekoľkých sekúnd alebo minút po požití mlieka alebo výrobkov súvisiacich s mliekom, ako je syr alebo jogurt.
U ľudí trpiacich menej závažnými alergiami sa môže objaviť žihľavka na koži, to je však našťastie zriedkavé.
Intolerancia na laktózu
Existujú 3 hlavné typy laktózovej intolerancie, ktoré sa rozlišujú podľa vekovej skupiny:
- primárna (v detstve)
- sekundárna (v dospelosti)
- vývojová (prítomná od narodenia)
Primárna intolerancia laktózy je vo všeobecnosti spôsobená geneticky. Postihuje 50-75 % dospelých naprieč všetkými krajinami. Sekundárna zvyčajne nasleduje po ochorení, ako je gastroenteritída.
Z vývojového hľadiska sa len veľmi málo detí narodí už ako intolerantné. Až neskôr sa u nich vyvinie citlivosť, napríklad kvôli zlým postupom kŕmenia. Stáva sa to, ak dojča bolo vystavené príliš veľkému množstvu bielkovín z kravského mlieka, najmä v období odstavovania od materského mlieka.
Alergia na mlieko
Alergia na mlieko je typ potravinovej alergie, pri ktorej telo nepriaznivo reaguje na bielkoviny obsiahnuté v mlieku a mliečnych výrobkoch. Je to jedna z najčastejších potravinových alergií u detí, hoci ňou môžu byť postihnutí aj niektorí dospelí.
Anafylaxia je závažná celotelová alergická reakcia – je tiež možná, ak je človek vystavený príliš veľkému množstvu mliečnej bielkoviny. Považuje sa za najnebezpečnejšiu a život ohrozujúcu. Jej príznaky sú:
- zhoršené dýchanie
- búšenie srdca/arytmia
- pokles krvného tlaku
- tráviace ťažkosti (hnačka, vracanie – prítomnosť krvi)
- svrbenie a pálenie kože
V takom prípade je potrebné akútne vyhľadať lekársku pomoc. Takto závažné príznaky alergie môžu priviesť človeka do bezvedomia.
Toto sú prejavy alergie na mlieko, ktorá je o niečo závažnejšia, než bežná intolerancia:
- kožná vyrážka, svrbenie
- opuch jazyka a tŕpnutie pier
- dýchavičnosť
- tráviace ťažkosti, kŕče v bruchu
Pri diagnostikovaní alergie na bielkovinu kravského mlieka sa lekári zvyčajne opierajú o anamnézu a o výsledky fyzikálneho vyšetrenia. Sú to kožné alebo krvné testy na špecifické protilátky spojené s alergickou reakciou na mlieko.
Bežné opatrenia pri intolerancii alebo alergii na mlieko
Ak človek trpí intoleranciou na mlieko a ostatné mliečne výrobky, nezostáva mu nič iné, ako sa takým potravinám vyhnúť. Vďaka rôznym alternatívam však neprichádza o veľa.
Ak niekto vyhľadáva krémovú chuť kávy či dobrej polievky, pomôže si náhradami, ktoré sú dnes bežne dostupné. Pre tých, ktorí nechcú úplne vylúčiť mliečne výrobky zo svojho jedálnička, ale napriek tomu trpia príznakmi, sú k dispozícii bezlaktózové výrobky, ktoré môžu pacientom s miernejšími formami tohto ochorenia priniesť úľavu bez vyvolania negatívnych reakcií.
Pri hľadaní potravín, ktoré obsahujú zložky kravského mlieka, by mal človek pozorne čítať etikety. Vyhne sa tak nepríjemnostiam.
Okrem zmien v strave môžu zmierniť príznaky spojené s touto potravinovou intoleranciou aj niektoré lieky, ktoré blokujú tvorbu histamínu.
Bezlaktózové výrobky – mlieko a ďalšie alternatívy
Prechod na bezmliečnu stravu neznamená, že človek musí vynechať všetky svoje obľúbené jedlá. K dispozícii je množstvo chutných bezlaktózových výrobkov, na ktorých si môže pochutnať každý.
Bezlaktózové alternatívy ponúkajú rovnakú chuť a textúru ako ich mliečne náprotivky. V súčasnosti je úplne bežné nájsť na pultoch v obchodoch bezlaktózové mlieko. Je to špeciálne ošetrené mlieko, ktoré je oveľa viac stráviteľné ako to bežné.
Populárne sú však tie mlieka, ktoré sa získavajú z rastlinných surovín:
- mandľové
- sójové
- kokosové
- ovsené
- ryžové
Napríklad mandľové mlieko sa stalo obľúbeným vďaka svojej krémovej štruktúre a orechovej chuti. Sójové mlieko je skvelá náhrada smotany do kávy. Kokosové mlieko je výborné v dezertoch alebo jedlách, ako sú mac ‚n cheese a krémové omáčky.
Ak niekto hľadá bezlaktózové maslo, siahnuť môže po výrobkoch založených na rastlinných tukoch. Alternatívy masla sú zväčša označené ako lacto-free alebo plant-based. Vyrábajú sa rozličnými procesmi, no v oboch prípadoch sa človek vyhne nepríjemnej laktóze.
Niekto si nevie predstaviť život bez syru, ktorý jedlám dodáva nezameniteľnú chuť. Našťastie existuje bezlaktózový syr, ktorý sa taktiež získava špeciálnym ošetrením či výrobou z rastlinných surovín. Človek môže vyskúšať:
- ricottu z mandlí
- mozzarellu zo sóje
- čedar tapiokového škrobu
- syr feta zo zemiakového škrobu
- syr brie z kešu orechov
Pozor si treba dávať aj na pečivo, ktoré sa často vyrába z mlieka či masla. Ak nie je dostupné v bežných obchodoch, človek si ho môže spokojne napiecť aj doma. Existuje množstvo dobrých receptov, napríklad aj na takú vegánsku pizzu.
Pri akejkoľvek potravinovej intolerancii sa vždy odporúča, aby sa človek poradil so svojím lekárom. Ten stanoví správnu diagnózu a poradí, ako postupovať. Poskytne potenciálne možnosti liečby v závislosti od stupňa závažnosti prejavov pri kontakte s problematickými položkami.
Recepty bez laktózy
Človek s intoleranciou na laktózu nemusí zúfať. Existuje nespočetné množstvo receptov, ktoré sú plné krémovej chuti a zároveň bez pridanej laktózy. Každý môže vyskúšať napríklad toto chutné kokosové kuracie karí, ktoré nezaťažuje trávenie.
Kokosové mlieko sa rýchlo stáva jednou z najobľúbenejších ingrediencií v kuchyniach na celom svete. Je to všestranná bezlaktózová alternatíva kravského mlieka, ktorú možno použiť v rôznych receptoch, od smoothies až po karí.
Ingrediencie:
- 2 polievkové lyžice extra panenského olivového oleja
- 1 veľká cibuľa nakrájaná na kocky
- 4 strúčiky cesnaku nasekané na drobno
- 2 čajové lyžičky čerstvo nastrúhaného zázvoru
- 2 červené papriky nakrájané na pásiky
- 3 polievkové lyžice thajskej červenej kari pasty
- 2 plechovky kokosového mlieka
- 4 vykostené kuracie prsia bez kože, nakrájané na kocky veľkosti sústa
- 1/4 šálky medu
- šťava z 1 limetky
- morská soľ a čierne korenie
- čerstvo nasekané lístky koriandra na ozdobu
Postup:
- Vo veľkej panvici na strednom ohni zohrejeme olej. Pridáme cibuľu a opekáme, kým nezmäkne a nezačne hnednúť (približne 5 minút). Vmiešame cesnak a zázvor a varíme ešte asi minútu.
- Pridáme papriku a pokračujeme vo varení, kým nezačne mäknúť, približne ďalších 5 minút.
- Vmiešame karí pastu. Prilejeme kokosové mlieko a privedieme ho do varu. Potom teplotu opäť znížime na nízku až strednú úroveň, aby sa všetko pomaly varilo.
- Do panvice pridáme kúsky kuracieho mäsa spolu s medom, limetkovou šťavou, soľou a korením. Všetko jemne premiešame. Varíme 15 – 20 minút, kým kuracie mäso nie je úplne uvarené
- Po uplynutí času zmes ochutnáme; podľa potreby dokoreníme a máme hotovo. Nakoniec ozdobíme čerstvými lístkami koriandra.
Kokosové mlieko sa vyrába sa z dužiny zrelých kokosových orechov, ktoré sa nastrúhajú a potom namočia do horúcej vody. Zmes sa potom precedí, čím vznikne krémová tekutina s mierne sladkou orechovou chuťou. Je skvelým zdrojom zdravých tukov, vitamínov a minerálov.
Bezlaktózová sladká pochúťka
Nájsť naozaj dobrú čokoládu bez laktózy môže byť trochu náročnejšie. A čo tak vyrobiť si ju doma? Existuje skvelý a jednoduchý recept, ako si osladiť život aj bez laktózy.
Vyhovovať bude najmä ľuďom s alergiou na mlieko. Napriek tejto nepríjemnej zdravotnej ťažkosti si môžu osladiť život čokoládovým fondánom zo sójového mlieka.
Ingrediencie:
- 2 šálky kryštálového cukru
- 1 šálka kakaového prášku
- 1/2 čajovej lyžičky soli
- 1/2 šálky margarínu
- 1/4 šálky sójového mlieka
- 1 čajová lyžička vanilkového extraktu
Postup:
- Vymastíme štvorcovú nádobu na pečenie a odložíme ju bokom.
- V stredne veľkom hrnci zmiešame cukor, kakaový prášok a soľ. Miešame, kým sa ingrediencie nespoja. Pridáme margarín a sójové mlieko a miešame, kým sa nerozpustia.
- Varíme na strednom ohni za stáleho miešania, kým zmes nezíska mäkkú konzistenciu, ktorá sa dá tvarovať.
- Odstavíme panvicu z ohňa a vmiešame vanilkový extrakt. Zmes naleme do pripravenej nádoby na pečenie a rovnomerne ju rozotrieme.
- Necháme ju úplne vychladnúť a potom ju nakrájame na malé štvorčeky.
Sójové mlieko sa vyrába zo sójových bôbov, ktoré sú bohaté na živiny. Obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré telo potrebuje. Je tiež plné zdravých vitamínov a minerálov, ako je vitamín B12, vápnik, horčík, draslík a železo.
Je tiež vynikajúcim zdrojom rastlinných bielkovín, takže po ňom môžu siahnuť aj tí, ktorí chcú zvýšiť príjem bielkovín.